36 0 0 12.04.2025
"Čím více dronů vám bzučí nad hlavou, tím méně toho můžete dělat. Někdy nemůžete ani zaujmout palebné postavení," vysvětlil velitel čety, pětatřicetiletý Ivan, který používá přezdívku Atom.
Dálkově řízené komerční drony nesoucí výbušniny se na bojišti čím dál více rozšiřují a pro vojáky představují hrozbu. "Válka se výrazně proměnila a řekla bych, že v roce 2025 bude 50 procent válečných akcí spočívat ve využití FPV dronů. Budou mít také odpovědnost za většinu zranění u vojáků," popsala čtyřiatřicetiletá dobrovolnice z organizace Hospitaliers Olga Kozumová v reportáži Reuters, zatímco v autobuse jedoucím ukrajinskou Dněpropetrovskou oblastí začátkem dubna ošetřovala zraněné vojáky.
"Máme spoustu případů, kdy vojáci mají otřesy mozku a těžká zranění a následkem toho slyší určité zvuky, třeba bzučení, a myslí si, že je to FPV dron," popsala dobrovolnice vliv bezpilotních letounů na psychiku bojovníků.
Novináři agentury Reuters s vojáky v autobuse také mluvili o tom, co si myslí o schůzkách politiků ohledně situace na Ukrajině. Ivan uvedl, že jednání o příměří mezi Ukrajinou, Spojenými státy a Ruskem neměla na něj a jeho spolubojovníky na frontě žádný vliv. "Jednají od 10. března a chlapci, kteří na své pozice nastoupili 12. nebo 13. března, od té doby doposud nepocítili žádné změny," doplnil.
Přestože se Ukrajina a Rusko původně dohodly na příměří v oblasti energetiky, pokračují ve vzájemných útocích. A zatímco Kyjev prohlásil, že je připraven přistoupit na dohodu v oblasti Černého moře, ruští představitelé uvedli, že Moskva nejprve vyžaduje obnovit přístup na některé obchodní trhy a platební systémy.