Kategorie zpráv

Černochová nedbá na mráz mezi Prahou a Bratislavou. S Kaliňákem si notuje

Černochová nedbá na mráz mezi Prahou a Bratislavou. S Kaliňákem si notuje; Zdroj foto: Jan Schejbal, Ministerstvo obrany ČR

Čtvrtek 6. března. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) letí do Bratislavy jednat s Robertem Kaliňákem (Směr - sociální demokracie) o zbrojních zakázkách; cestu samotnou i její témata dopředu tají. 

Pondělí 7. dubna. Černochová vyráží na návštěvu českých vojáků působících ve spojenecké misi pod hlavičkou NATO. Při vizitě ve vojenském újezdu Lešť ji na Slovensku vedle pražských kolegů znovu doprovází Kaliňák.

Úterý 8. dubna. Černochová s Kaliňákem podnikají krasojízdu tuzemskem spojenou s návštěvami několika firem působících v českém obranném průmyslu.

Zavítají jak do státní akademie Centrum leteckého výcviku Pardubice patřící podniku LOM Praha, tak také do soukromých společností Aero Vodochody, Era Pardubice a SVOS Přelouč vyrábějících obrněná vozidla či neprůstřelná skla.

Zhruba jediný měsíc tedy stačil k tomu, aby se česká ministryně hned třikrát oficiálně setkala se svým slovenským kolegou. V době citelného ochlazení linky mezi Prahou a Bratislavou jde o jev poměrně vyčnívající. Například i kvůli faktu, že Robert Kaliňák je dlouhodobý politický souputník slovenského premiéra Roberta Fica (oba Směr - sociální demokracie).

"Druhá strana Moravy" a její doporučení

Ten například letos 31. ledna na setkání s diplomaty oslovil toho českého, Rudolfa Jindráka: "Pane velvyslanče, nerozumím zasahování české politické scény a mediální scény do vnitropolitických záležitostí Slovenské republiky. Není správné, když z druhé strany Moravy přicházejí na adresu slovenské vnitropolitické situace jakékoliv postoje, pohledy nebo doporučení," řekl Fico.

A aby bylo všem jasné, že vzájemné vztahy obou zemí jsou na tom bídně, zareagoval na sociální síti premiér Petr Fiala (ODS) příspěvkem doprovozeným "smajlíkem": "Obvinění ze strany Roberta Fica, že ČR zasahuje do záležitostí Slovenska, je absurdní. Pokud tím slovenský premiér ovšem nemyslí to, jak ho Andrej Babiš podpořil před posledními slovenskými volbami."

"Ve skutečnosti praktická spolupráce normálně běží v rámci řady resortů," odmítá Jan Jireš, šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany, že by jeho nadřízená Jana Černochová prováděla něco extrémního.

Pro připomenutí - před dvěma měsíci v Praze jednal šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr. za ODS) se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Směr - sociální demokracie), pár dní nato se zase český prezident Petr Pavel ve Slavkově setkal s hlavou Slovenska Peterem Pellegrinim. Ovšem nikdo z nich nekonzultuje s bratislavskými kolegy tak často jako Černochová.

"Protože všichni zvyšují obranné výdaje, to znamená, že je víc vyzbrojovacích projektů, tedy je víc příležitostí pro spolupráci a české firmy na tom mohou vydělat," reaguje Jireš z českého ministerstva obrany.

Tatrovky, dělostřelecká munice a možná i letadla

A právě zbrojní byznys je s největší pravděpodobností hlavním motorem současného vztahu mezi Černochovou a Kaliňákem. Oba se už domluvili na společném nákupu náklaďáků Tatra či na pořízení munice větších ráží - z obou dlouholetých miliardových rámcových kontraktů by měly podle dostupných informací těžit především firmy skupiny CSG miliardáře Michala Strnada. 

Jak už Aktuálně.cz informovalo v březnu, přesně tohle jsou nákupy, na něž by si Praha i Bratislava mohly půjčit peníze z nového evropského programu ReArm Europe. Jeho smyslem je kýžené zvýšení obranyschopnosti členských zemí Evropské unie.

Podmínkou pro možnost čerpání financí z balíku 150 miliard eur je, aby nakupovaly alespoň dvě země a aby se na zakázce nejméně z 65 procent podílel evropský obranný průmysl. České ministerstvo obrany doposud nespecifikovalo, jestli a jak peníze použije.

Vedle toho Česlo a Slovensko koordinují svůj postup i v separátně uzavřených nákupech v úhrnu stovek pásových bojových vozidel CV90. Spolupracovat mohou i při pořizování cvičných letounů L-39 Skyfox pocházejících ze společnosti Aero Vodochody většinově vlastněné maďarskou firmou HSC Aerojet.

Pardubické výcvikové centrum české armády už si objednalo čtyři tato letadla; Kaliňák minulý týden prozradil, že Slovensko uvažuje o deseti až dvanácti strojích. 

Určitou "slabost" ministryně Černochové pro slovenské ministerstvo obrany dokazuje i to, že už rok a půl je jejím odborným poradcem Jaroslav Naď. Bývalý diplomat šéfoval tamnímu resortu obrany v letech 2020 až 2023. V pražském úřadu je teď "odborným poradcem pro zahraniční vztahy a oblast česko-slovenské obranné a průmyslové spolupráce". 

Robert Kaliňák na tiskové konferenci Smeru napadl Igora Matoviče (13. 9. 2023)