4 0 0 26.03.2025
Spolupořádání velkých - nejen - fotbalových turnajů ve více zemích nabývá v posledních dekádách na popularitě.
Síly zpravidla spojují dlouhodobí partneři se společnou hranicí. Historie zná i hostitelství coby snahu o sblížení po historických křivdách, například fotbalové MS 2002 v režii Japonska a Jižní Koreje.
Světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku však může přinést něco nevídaného.
"Pokud se nezmění současný kurz, bude to první fotbalové mistrovství světa, jehož pořadatelé jsou protivníci v aktivním mezinárodním ekonomickém konfliktu," napsal levicově orientovaný britský deník Guardian. Podle něj "existuje velká šance, že výsledek nebude pěkný".
"Vítejte na MS obchodní války, věnujte prosím svému hostiteli spropitné ve výši 25 procent vstupního poplatku," přidal list nadsazený scénář, jak by to v červnu 2026, kdy akce začne, mohlo vypadat.
Do turnaje stále zbývá více než rok, takže jde jen těžko odhadnout, v jakém stavu se celní válka bude nacházet.
Situace se posouvá takřka dennodenně. A na pátek jsou v Kanadě na programu volby. Podle dřívějších průzkumů měli jasně vyhrát - Trumpovi bližší - konzervativci, ale celní spory vrátily do hry vládnoucí liberály, do jejichž čela nastoupil po již nepopulárním Justinu Trudeauovi Mark Carney. Ten se vůči Trumpovi stejně jako většina Kanaďanů vymezuje. Ovšem ani lídr konzervativců Pierre Poilievre už není výjimkou.
"Je otázka, kam až nákaza zhoršujících se diplomatických vztahů mezi pořadatelskými zeměmi může zajít. Výpadek spolupráce na nejvyšších vládních úrovních by mohl vážně ovlivnit logistickou a bezpečnostní koordinaci, díky níž velké akce, jako je mistrovství světa ve fotbale, probíhají hladce," dal Guardian příklad možných problémů.
Hrozí také navýšení výdajů kvůli obecnému zdražování na základě obchodní války.
Toronto, jedno ze 16 hostitelských měst, vyhradilo pro turnaj 380 milionů kanadských dolarů (přes šest miliard korun), ale jeho starostka Olivia Chowová podle listu Toronto Star varovala, že to možná nebude stačit, a mluvila o případné žádosti o pomoc od federální vlády či provincie Ontario.
Druhým kanadským pořadatelem je Vancouver. Mexiko má tři města, Spojené státy jakožto hlavní hostitel hned jedenáct.
Sám Trump nemá strach z toho, že by celní válka světový šampionát negativně ovlivnila. Naopak. "Myslím, že díky tomu to bude víc vzrušující. Napětí je dobrá věc," prohlásil.
Také opakovaně uvedl, že Kanada by se měla stát 51. státem USA.
Tím kromě drtivé většiny Kanaďanů popudil i amerického trenéra kanadské fotbalové reprezentace Jesseho Marsche.
"Neznám ho osobně, sleduju ho jen zpovzdálí jako všichni ostatní," spustil o Trumpovi. "S některými věcmi souhlasím, s jinými ne. Pokud bych mu ale měl něco vzkázat, tak to, ať zanechá té směšné rétoriky o Kanadě jakožto 51. státu. Jako Američan se stydím za takovou aroganci a bezohlednost vůči jednomu z našich historicky nejstarších, nejsilnějších a nejvěrnějších spojenců."
Napjaté vztahy mezi USA a Kanadou se v rámci sportu projevily už třeba na hokejovém Turnaji čtyř zemí, kde kanadští diváci bučeli na americkou hymnu a ti američtí zase na kanadskou.
Fotbalové MS 2026 může přinést ještě vyhrocenější atmosféru.
Trvat bude více než měsíc - od 11. června do 19. července. Nastoupí na něm 48 zemí, nejvíc v historii. O místo mezi 16 evropskými účastníky místo dřívějších 13 v těchto dnech začali bojovat i čeští fotbalisté.