4 0 0 16.05.2025
Pokud už ale sluníčko růžky vystrčí, celá země okamžitě rozjíždí groteskní a bizarní představení, nad kterým by se nejeden obyvatel kontinentu s jeho stabilním podnebím pousmál. Zemi, kde lidé běžně nosí nepromokavé bundy i v červnu, totiž v takovém případě zasáhne doslova horečka. Heatwave totiž není zdaleka jen o počasí. Tady jde přímo o kulturní fenomén.
Jakmile teploměr ukáže nad 20 stupňů Celsia, pánové, kteří ještě den před tím oblékali svetry se sobem, vystavují hrdě svou nahou hruď a procházejí se po ulicích s plechovkou teplého piva a kůží červenou jako rak. Ženy vytáhnou letní šatičky, které na sobě měly naposled před deseti lety na dovolené v Portugalsku, nevědomy si faktu, že se jejich váhová kategorie od té doby výrazně posunula směrem nahoru.
Zahrady se mění v BBQ arény, kde nejeden obyvatel Albionu dokazuje svému sousedovi sociální nadřazenost novějším a větším grilem, kvalitnějším masem, lepší domácí omáčkou a dětským nafukovacím bazénem z loňského car boot sale (domácího výprodeje). Na každém předměstí je cítit vůně spáleného uhlí a klobás. Nemocnice řeší popáleniny kůže od slunce i rozžhavených roštů. Konstáblové vyřizují vyšší počet hlášení o domácím násilí steakovým nožem a zvýšená pohotovost probíhá samozřejmě i na hasičských stanicích. Obchodní řetězce řeší pěstní souboje zákazníků o balíky briket a podpalovačů, zatímco u zmrzlinových dodávek se tvoří fronty jako na poslední koncert The Rolling Stones.
Dálnice? Čistá katastrofa. Jedním z národních koníčků je tady totiž autokempink. Tisíce obytňáků a karavanů se začnou valit po dálnici M5 směrem na jih, aby co nejdříve obsadily ta nejlepší místa nejen v kempech, ale především na plážích Devonu a Cornwallu. Tam pak s celou rodinkou bojují své naprosto nelítostné války o fish & chips (hranolky se smaženou rybou) proti nenechavým rackům. Tu a tam někdo hledá ztracený sandál v písku, jinde se strhne roztržka o poslední nanuk za £ 10 u stánkového prodejce. Prkna se prohánějí po vlnách Atlantiku víc než na havajském mistrovství světa v surfingu, zatímco starší generace hledá trochu letní pohody a klidu před večerem plným naříkání v bolestech svých spálených zad a stehen.
Ale Angličané jsou spokojení, protože slunce svítí. Je v tom až něco kouzelného. Mohou tak na chvíli zapomenout na brexit, drahý benzin i stávky popelářů. Sice většina z nich zjistí, že jim v autě nefunguje klimatizace a že se ceny ventilátorů náhle zvedly o 300 procent. Možná si i uvědomí, že se už nevejdou do plavek a že opalovací krém není jen marketingovým výmyslem nenasytných prodejců. Ale jsou šťastní. Heatwave je totiž vzácnost. Odejde stejně rychle jako přišla a za touhle veselou groteskou zatáhne těžkou šedivou a uplakanou oponu. A vy nikdy nevíte, kdy a jestli vůbec se na tomto ostrově bude někdy znova hrát.