3 0 0 19.04.2025
Vyplývá to z průzkumu pro společnost eD system, která patří mezi nejvýznamnější distributory informačních technologií na českém a slovenském trhu. Zúčastnilo se ho 800 firem.
Nejpřísnější jsou vůči využívání AI velké společnosti s více než 250 zaměstnanci.
"Nezanedbatelná část firem zůstává vůči umělé inteligenci rezervovaná, ale ještě více podniků už využívá její benefity. Lidé postupně nacházejí způsoby, jak umělou inteligenci začlenit do své práce a zvýšit tak svou efektivitu," uvedla Lucie Adámková z eD system. Umělé inteligenci jsou nejotevřenější středně velké firmy, podle oborů pak ty podnikající ve službách.
V Praze podporuje využití umělé inteligence 52 procent společností, naopak ve Zlínském a Jihočeském kraji jich je lehce přes čtvrtinu. Vstřícnější k AI jsou také firmy, které na svých počítačích využívají operační systém Windows 11. "Windows 11 integrují umělou inteligenci přímo na systémové úrovni. Uživatelé tak mají mnoho příležitostí se s ní setkat a zjistit, jak jim může pomoci," podotkla Adámková.
Polovina zástupců firem si myslí, že se v nich umělá inteligence do pěti let stane nedílnou součástí pracovního procesu. Dvě třetiny dotázaných jsou přesvědčené o tom, že AI dokáže pracovníkům výrazně šetřit čas.
Podle ředitele České asociace umělé inteligence Lukáše Benzla jsou české firmy zatím spíše opatrné, ale trend je jasný, roste ochota AI testovat a integrovat do každodenního fungování, zejména ve službách a mezi středními firmami. Často ale chybí strategie, jak s AI systematicky pracovat.
"V porovnání s EU jsme stále konzervativnější a podprůměrní, AI adoptovalo zatím pouze 11 procent firem. Méně firem má zavedené interní směrnice nebo proškolené zaměstnance. Zatímco západní Evropa klade důraz na strategické zavádění AI, u nás zatím často převládá přístup pokus-omyl," řekl Benzl ČTK.
AI se podle ředitele společnosti Elevaty.ai Zdenka Valuta vyvíjí rychleji, než si mnozí myslí, a pokud se firmy nepřizpůsobí a nenaučí se s ní pracovat, může je to ohrozit na trhu. S blížící se legislativní změnou Evropské unie, známou jako AI Act, je od února 2025 pro firmy povinné zajistit dostatečnou AI gramotnost svých zaměstnanců, tedy naučit je základním principům AI, ale také aby byli schopni kriticky hodnotit její výstupy a aplikovat AI řešení v souladu s etickými a právními normami. Nedostatečné porozumění těmto aspektům může vést k rizikům v podobě chybných rozhodnutí nebo regulatorních postihů, podotkl Valut.