Kategorie zpráv

Do pražské nemocnice na Bulovce přivezli pacienta s podezřením na ebolu či marburg

Do pražské nemocnice na Bulovce přivezli pacienta s podezřením na ebolu či marburg; Zdroj foto: Isifa/Thinkstock

Pacient byl převezen na Bulovku z táborské nemocnice, kde byl původně hospitalizován. Podle agentury Aktu.cz jde o Američana ve věku kolem 40 let, který předtím pobýval v Kongu. 

Podezření na nákazu Novinkám potvrdil i ředitel táborské nemocnice Ivo Houška. "Mohu potvrdit, že pacient už opustil naši nemocnici," sdělil večer. Na Bulovku ho přivezli kolem 22. hodiny.

V táborské nemocnici podle zdroje iDNES.cz večer zasahovali hasiči a lékaři v neprodyšných oblecích a dezinfikovali oddělení, kde byl muž hospitalizován.

Mluvčí Bulovky Eva Stolejda Libigerová serveru Novinky v pátek večer řekla, že "potvrzuje příjem pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu. Výsledky testu vzorku budou známy během zítřejšího dopoledne. Prozatím k tomu nelze poskytnout více informací."

Infekční klinika Bulovky je jediným civilním zařízením v Česku, které může o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi pečovat, uvedla před měsícem při nácviku příjmu takových pacientů primářka Hana Roháčová. Zatím tam ale pobývali jen lidé s podezřením na takovou infekci. Nemocnice při příjmu pacienty umístí do bioboxu, který je možné hermeticky uzavřít.

Krvácivých horeček je více než desítka typů, spolu s ebolou a marburgem mezi ně patří také například dengue nebo žlutá zimnice. Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do skupiny filovirů, kam patří i virus ebola, který v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína.

Krvácivá horečka ebola je vysoce nakažlivá a její úmrtnost dosahuje až 90 procent. Některým jejím typům lze podle WHO předcházet vakcínami a léčit je. Prvotní příznaky eboly mohou připomínat chřipku. Nakažený má nejdříve horečku, pak se ale začíná přidávat vnitřní a vnější krvácení a nakonec začínají selhávat orgány. Ebola se přenáší krví, sekrety a tělesnými tekutinami.

Nemoc byla poprvé zaznamenána v Kongu v roce 1976 a název dostala podle místní řeky. Dosud největší epidemie eboly propukla koncem roku 2013 v západní Africe, kde si do léta 2016 vyžádala přes 11 000 mrtvých.