22 0 0 08.03.2025
V srpnu 1993 se v pohoří Chamar-Daban na Sibiři odehrála tragédie, při níž zemřelo šest členů sedmičlenné turistické skupiny vedené zkušenou jednačtyřicetiletou horskou průvodkyní Ljudmilou Korovinovou.
Tehdy zahynulo při výpravě na sibiřský vrchol Tritrans šest ze sedmi členů kazašského turistického klubu Azimut - kromě vedoucí i pět studentů ve věku 15 až 24 let. Valentina Utočenková jako jediná přežila.
Kromě záhadné smrti se s událostí pojí i nestandardní chování policie. Přestože policejní složky pár dní po incidentu obdržely oznámení o tragickém úmrtí, až do 24. srpna neprovedly formální prohlídku. Ve vyšetřování a hledání těl měla pomoci jediná přeživší. Helikoptérám však trvalo dva dny, než ostatky lokalizovaly, protože Valentina nebyla schopna podat výpověď.
Když 4. srpna 1993 začala skupina sestupovat z vrcholu, zasáhla je nečekaná bouřka. Podmínky byly zlé. Vedoucí výpravy se rozhodla utábořit, ale nepodařilo se jim rozdělat oheň. Druhý den ráno to už vypadalo lépe, po společné snídani vyrazili na cestu.
Utočenková vypověděla, že jako první zemřel Alexandr Krysin. Začal křičet, krvácet z očí a uší a měl pěnu kolem úst, poté v křečích padl na zem a po chvíli zemřel. Korovinová k němu přiběhla a snažila se ho vzkřísit. O chvíli později se však z děsivé situace stala nejhorší noční můra.
Vedoucí skupiny postihly stejné příznaky jako Krysina, na kterého se následně zhroutila. Tatjanu Filipěnkovou, která se ke Korovinové dostala jako první, postihl stejný osud. Viktoria Zalesovová a Timur Bapanov začali utíkat. Při běhu se však zhroutili a začali zvracet krev. V panice si začali drápat krk a strhávat ze sebe šaty. V bolestech a šoku zemřeli. Vyděšení Utočenková a Denis Švačkin se snažili zachránit a spěchali pryč. Krátce poté se v křečích zhroutil i Švačkin.
Utočenková seběhla z hory a postavila si stan, ve kterém přečkala noc. Další den se vrátila na místo smrti svých přátel, protože potřebovala zásoby jídla a pití, které u sebe měli. Čtyři dny doufala, že ji někdo najde. Nakonec našla řeku, kolem které se vydala hledat pomoc. Skupina ukrajinských kajakářů ji našla 9. srpna a odvezla ji na nejbližší policejní stanici. Přeživší však byla v takovém šoku, že nemohla podat okamžitou výpověď.
U všech mrtvých turistů bylo zjištěno, že mají známky pohmožděných plic. V rámci pitvy došli k závěru, že Krysin, Filipěnková, Bapanov, Zalesová a Švačkin zemřeli na podchlazení, přičemž Korovinová měla infarkt. Jejich smrti prý přispěl i nedostatek bílkovin v důsledku podvýživy.
S příčinou jejich smrti souvisí hned několik konspiračních teorií. Například teorie související s vojenským experimentem, nervovým plynem, otravou houbami a plicním edémem.
Prohlédněte si galerii, kde naleznete kolorované fotografie členů výpravy i ilustrační snímky vytvořené s pomocí AI, které souvisejí s teoriemi ohledně jejich smrti.