4 0 0 22.04.2025
Podle Mariána Čopa z Ekumenické rady církví v ČR papež František vedl církev k větší lidskosti a pokornému přístupu k druhým. "Papež František nás učil, jak být otevřenější," řekl. "Stal se jednou z nejvýraznějších postav moderní církevní historie. Jeho jezuitské zázemí a latinskoamerické kořeny silně ovlivnily jeho přístup k aktuálním tématům, od ekologie po sociální spravedlnost," dodal Šmíd.
Podle Šmída ho však věřící vnímali rozdílně. "Pro některé byl symbolem skromnosti, otevřenosti a snahy o spravedlivější svět, což mu získalo příznivce v progresivní části církve," uvedl a dodal, že jiní, zejména konzervativní katolíci, mu vyčítali liberální postoje a nejednoznačný přístup k morálním otázkám. V České republice vzbuzoval František podobné rozporuplné reakce.
Arcibiskup Josef Nuzík za Českou biskupskou konferenci uvedl, že papež František byl velikou inspirací, a to především svým přístupem k různým skupinám lidí, včetně chudých a marginalizovaných. "Svojí skromností a otevřeností vůči každému jednotlivci, kterou šířil na všech svých apoštolských cestách, nás učil, jak být vnímaví a soucitní," řekl. Jeho odkaz podle Nuzíka zůstává živý, protože oslovoval nejen věřící, ale i ty, kteří víru nevyznávají, a to jazykem, který byl srozumitelný všem. "Papež František byl opravdu papežem všech a jeho přístup k lidem ukazuje, jak dokázal oslovit všechny, bez ohledu na jejich víru," dodal.
Šmíd míní, že František byl bezpochyby papežem, který nešetřil odvážnými kroky. "Vyzýval k ochraně životního prostředí, hájil práva LGBT osob, podporoval migranty a bojoval za sociálně vyloučené," popsal.
"Po dvanácti letech jeho vedení církev stojí na prahu změn. Papež František se zasadil o modernizaci církve, která se zaměřovala na každodenní problémy lidí a sociální spravedlnost," řekl Šmíd. Dodal, že nyní bude na novém papeži, aby navázal na Františkovy reformy a zároveň čelil výzvám, které církev čekají v novém století.