Kategorie zpráv

Havel jako Belmondo. Graffiti v podchodu vzdává hold bývalému prezidentovi

Havel jako Belmondo. Graffiti v podchodu vzdává hold bývalému prezidentovi; Zdroj foto: Original Seok

Malbu vytvořili umělci vystupující pod jmény Original Seok a Phoe ze spolku Dream Colors. "Existují osobnosti, které jsou dědictvím celého lidstva: Gándhí, Martin Luther King, Mandela… A pro nás mezi ně patří i Václav Havel," vysvětlují, proč se rozhodli zrovna pro jeho zobrazení. "Naše umělecká intervence je poctou jeho myšlenkám, morálnímu a občanskému odkazu," dodávají.

Hledí do budoucnosti

Hlavní motivy malby jsou laděné do modré, růžové a oranžové barvy, samotné dílo pak zobrazuje mladistvou stylizovanou verzi Havla s výraznými červenými brýlemi. Právě tato modernizovaná image prezidenta, která připomíná legendárního Jeana Paula Belmonda, má oslovit mladé. "Zobrazili jsme ho jako mladého Havla, aby jeho příklad mohl hledět do budoucnosti a inspirovat novou generaci," říkají.

Dílo má navazovat na myšlenky svobody, lidských práv, ale i budoucnosti České republiky. Jeho součástí je i státní vlajka. "Pro nás je symbolem identity a sounáležitosti, která by neměla zaniknout ani v rámci sjednocené Evropy. Věříme v Evropu národů, kde jednota neruší, ale naopak vyzdvihuje jednotlivé kultury a příběhy," popisuje Original Seok.

Umělci, kteří na malbě pracovali, dnes už mají prakticky hotovo. "I celý podchod je kompletně pomalovaný díky writerům z graffiti komunity, které jsme pozvali," uvedl výtvarník. Portrét ještě doplní šest Havlových citátů, které zatím zůstávají v tajnosti. Úspěch má ale dílo už teď. "Kolemjdoucí jsou z toho nadšení a sjíždí se sem spousta lidí z celé Prahy, aby se na něj podívali osobně," říká nadšeně umělec Original Seok.

Havel místo hradu

S nápadem oslovit mladé umělce přišla zastupitelka Prahy 4 Lucie Michková, která chtěla obnovit poničenou zeď. Ikonické památky hlavního města jako Pražský hrad, orloj nebo věžový vodojem, které byly na stěně zobrazeny dosud, tak vystřídal první český prezident.

"Když jsem jí představil svůj nápad, dala nám plnou tvůrčí svobodu, za což jí upřímně děkujeme. Jsme velmi rádi, že jsme mohli vyjádřit naše umění autentickým způsobem, a doufáme, že i tento kout města nyní dokáže sdělit emoci a navést k zamyšlení," přeje si umělec.

Kultivace podchodu, který tvoří významní dopravní uzel, tím ale rozhodně nekončí. Městská část chce místo zrevitalizovat a změnit ho v důstojné veřejné prostranství. "Nadále jednáme s magistrátem, dopravním podnikem a Technickou správou komunikací o obnově tohoto veřejného prostoru. Jeho současná podoba je nevyhovující," dodává Michková.

Podchod Budějovická patří k několika legálním pražským graffiti zónám, které podporují pouliční umění a umožňují sprejerům beztrestně tvořit. Dalšími jsou pak lokality u přístaviště Braník nebo na Vídeňské.