7 0 0 27.05.2025
Srdcem projektu je unikátní variabilní podlaha, která umožní nejen plavání, ale také pořádání společenských a kulturních akcí. Prostor lze proměnit v rovnou plochu, přičemž když se do bazénu napustí jen tenká vrstva vody, vznikne dechberoucí zrcadlení interiéru kostela. Díky tomu návštěvníci zažijí iluzi chůze po vodní hladině.
Rovná plocha bude vhodná pro koncerty, divadlo, workshopy nebo jiné společenské akce. Tím kostel získává zpět svou původní roli - být místem setkávání. Architektonická studia MVRDV a Zecc Architecten kladla důraz na to, aby společenská funkce byla trvale přístupná i těm, kteří do kostela nepřijdou plavat.
"Počet nevyužívaných kostelů neustále roste. Měli bychom přemýšlet, jak těmto budovám dát nový smysl - ideálně takový, který zůstává veřejný a společenský, jako tomu bylo i dříve," říká Winy Maas, zakládající partner studia MVRDV. "Představte si, že plavete na zádech a nad vámi se vznáší klenba kostela a barevná vitráž," dodává a láká budoucí návštěvníky.
Nizozemský kostel sv. Františka, postavený před více než 100 lety, ukončil svůj provoz v roce 2023. Od té doby hledalo město Heerlen nové využití této národní kulturní památky s výraznou siluetou. Celý návrh je postaven na principu otevřenosti a sdílení. Lidé si mohou jen tak posedět u kávy, pozorovat dění v bazénu nebo si užít akci v prostoru, který je díky chytré technice plně adaptabilní.
Hlavní vstup bude zvýrazněn osvětlenou kruhovou markýzou - moderním prvkem, který citlivě navazuje na duchovní dědictví místa. Návštěvníci vstoupí chrámovou lodí až k šatnám a kavárně, přičemž odlišné zóny oddělují skleněné příčky.
Interiér bude kombinací současných prvků a původního mobiliáře: dřevěné lavice kostela se stanou součástí nového interiéru - z jedné strany jako sezení pro plavce, z druhé jako barové pulty pro diváky. Dokonce i původní kazatelna dostane nový účel - bude z ní stanoviště plavčíka.
Jedním z hlavních technických oříšků bylo přijít s dostatečně teplým a zároveň energeticky úsporným prostředím, které nebude poškozovat historické prvky. Řešením našli architekti v oddělených zónách, zateplené střeše a diskrétně umístěném technickém zázemí v suterénu. Dřevěný strop zůstane zachován a bude doplněn o akustické panely a osvětlení nad bazénem poslouží jako vizuální navigace pro plavce.
Podlaha bazénu i jeho okolí bude pokryta novou mozaikou, jejíž barevnost a materiály odkazují na vitráže a historické prvky kostela. Na návrhu se budou podílet i místní umělci, čímž projekt naváže na výtvarně bohatou tradici Heerlenu.
Otevření unikátního prostoru se očekává koncem roku 2027. Z místa modlitby se tak stane veřejný prostor pro všechny - jedinečné místo Holy Water.