Kategorie zpráv

Masové vymírání mořských korálů stále zrychluje, varují vědci

Masové vymírání mořských korálů stále zrychluje, varují vědci; Zdroj foto: Reuters

Tepelný stres způsobuje rozsáhlé blednutí korálů v Atlantickém, Tichém i Indickém oceánu. První vlna celosvětového bělení korálů nastala podle NOAA v roce 1998, další vlna přišla poté v roce 2010. Třetí vlnu datují vědci mezi lety 2014 a 2017, kdy vybledlo na 68,2 procenta korálů. Čtvrtou vlnu zaznamenali vědci v roce 2023 - a pokračuje podle nich dodnes.

"Od 1. února 2023 do 20. dubna 2025 zasáhl tepelný stres 83,7 procenta korálových útesů po celém světě," stojí ve zprávě NOAA. Vybělení korálů se tak týká nejméně 83 států a území.

Oceány se od 80. let pod tlakem klimatických změn výrazně oteplují, což má ničivé dopady na korálové útesy. Prudké zvyšování teplot povrchových vod vedlo k rozsáhlému bělení a úhynu korálů. Tropické oblasti přišly od té doby o zhruba 50 procent svých korálových útesů. 

Studie vědců z Univerzity v Sydney z roku 2025 ukazuje, že do dubna loňského roku vybledlo až 80 procent kolonií korálů ve Velkém bariérovém útesu. Do července pak odumřelo 44 procent z nich, u některých druhů korálů dosáhla úmrtnost až 95 procent.

Korálové útesy patří mezi nejrozmanitější přírodní prostředí na planetě, přezdívá se jim proto někdy "mořské pralesy". Z jejich ekosystémů těží přímo i nepřímo jedna miliarda lidí, píše organizace Resource Watch, která shromažďuje data z celého světa. Lidem tak koráli poskytují potravu i obživu, jelikož lidé žijící v jejich blízkosti těží například z turistů, kteří touží vidět korálové barevné útvary a živočichy, již se v nich vyskytují. Korálové útesy také zpevňují pobřeží tím, že zabraňují jeho erozi. Díky své vysoké biodiverzitě nabízejí i potenciál pro výrobu biologických léčiv.