2 0 0 14.05.2025
Expozici uvozuje album Filosofovi, Dopis č. 3. Pivovarov použil knížečku, kterou vytvořil Daniil Charms v roce 1937, a přepracoval ji do specifické umělecké formy alba. Charms v ní kombinuje absurdní humor s vážnou tematikou. Zabývá se tím, jak dopadne člověk, pokud se nechá ovládnout těmi nejnižšími pudy.
Největší počet vystavených obrazů je z cyklu Básníci a múzy. Koresponduje s obdobím, kdy Pivovarov napsal soubor básní. Autobiograficky laděný cyklus představuje různé podoby a cesty inspirace a líčí všechna možná utrpení i radosti spojené se vznikem uměleckého díla, ať již literárního, nebo vizuálního.
Součástí obrazů jsou skutečné novinové zprávy, které informují o válečných hrůzách na Ukrajině. Metafyzické obrázky s texty jakoby nesouvisí, a vyvstává tak otázka, zda je vůbec možné na pozadí těchto děsivých událostí psát básně nebo malovat obrazy.
Moskevský rodák Viktor Pivovarov je absolventem Polygrafického institutu, obor ilustrace a knižní grafika. Od 70. let se věnuje především volné tvorbě. Pracuje v ucelených obrazových cyklech a spolu s Iljou Kabakovem vytvořil osobitou uměleckou formu pojmenovanou album, která originálním způsobem propojuje slovo a obraz. Text začleňuje Pivovarov i do svých obrazových cyklů, případně tvoří pouze textové obrazy. Stal se tak jedním ze zakladatelů moskevské konceptuální školy.
Od roku 1982 žije v Praze, kde se ocitl, díky Jindřichu Chalupeckému i své ženě Mileně Slavické, v podobném uměleckém prostředí jako v Moskvě, tedy v prostředí neoficiálních umělců. Stal se členem Nové skupiny. Jeho velké samostatné výstavy se konaly v Galerii Rudolfinum, Národní galerii v Praze, v Domě umění města Brna, v Ifa-Gallery v Berlíně nebo v Moskevském muzeu současného umění. Jeho díla jsou zastoupena ve významných světových galeriích.