Kategorie zpráv

Mistrovské dílo přírody. Čínské Duhové hory vypadají jako z Photoshopu

Mistrovské dílo přírody. Čínské Duhové hory vypadají jako z Photoshopu; Zdroj foto: Profimedia.cz

V severozápadní čínské provincii Kan-su, asi 30 kilometrů od města Čang-jie, při trase někdejší Hedvábné stezky, se nachází geologický park Čang-jie Tan-sia Landform. V něm se na ploše asi 400 kilometrů čtverečních rozprostírají Duhové hory, které svým vzhledem dokazují, že jméno rozhodně nedostaly náhodou. Díky své výjimečnosti byly dokonce v roce 2010 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. 

Krajina Čang-jie Tan-sia proslula svou jedinečnou barevností i atypickými tvary. Příroda toto pestrobarevné dílo "malovala" celých 24 milionů let, během kterých se z usazenin vytvořily načervenalé vrstvy pískovce a dalších minerálů různých barev. Vrstvy byly poté zvrásněny silami tektonických desek a různobarevnou "stavbu" dotvarovaly vítr a déšť, které způsobily vznik roklí, hlubokých údolí, soutěsek, vodopádů a věží. Finální tečku pak dokonal čas. A pohádková krajina, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Číně, byla na světě. Podobný úkaz můžete pozorovat také v Kanadě nebo na Islandu.

Duhovým horám v Číně se však svou barevnou pestrostí nevyrovnají. Podle legendy prý útvary vytvořila roztavením hor různých barev bohyně, aby ochránila obyvatele před zvěří. Ať už to bylo jakkoli, oblast nabízí až magickou podívanou. Jednotlivé vrstvy pískovce totiž během dne mění barvy podle intenzity slunečního svitu, a to od sytě rudé přes žlutou až po zelenou. 

Není proto divu, že za přírodním úkazem míří návštěvníci, milovníci přírody i fotografové z celého světa. Neodradí je ani poměrně daleká cesta, oblast je totiž značně vzdálená od turistických destinací. Navíc je poměrně málo obydlená a nehostinná, o to víc však impozantní krajina plná strmých červených stovky metrů vysokých útesů a různobarevných hřebenů láká. K prozkoumání této "přírodní galerie" tady proto byly nainstalovány chodníky, lávky i vyhlídkové plošiny.

Krajina má také významnou vědeckou hodnotu. Výzkumníkům totiž slouží jako živá laboratoř, mohou zde studovat jedinečné geologické útvary a získat cenné poznatky o geologické historii i silách, které formují naši planetu.