Kategorie zpráv

Mrzačení dívčích těl, nebo tradice? Etiopský kmen proslul svými bizarními zvyky

Mrzačení dívčích těl, nebo tradice? Etiopský kmen proslul svými bizarními zvyky; Zdroj foto: Profimedia.cz

Jedním z nejvýraznějších znaků žen kmene Mursi jsou hliněné nebo dřevěné talířky, známé jako "dhebi a tugoin", které nosí ve spodním rtu. Tradice začíná kolem 15. roku věku dívky, kdy je jí proříznut spodní ret a otvor je postupně rozšiřován pro vložení větších talířků. Velikost talířku je symbolem krásy a společenského postavení. Čím větší talířek žena nosí, tím vyšší postavení ve společnosti kmene má.

Muži kmene Mursi se oproti tomu proslavili rituálním soubojem zvaným "thagine". Ceremoniální duel je nejen zkouškou fyzické zdatnosti, ale také důležitým prvkem v přechodu do dospělosti. Vítězství v souboji zvyšuje prestiž bojovníka a může ovlivnit jeho postavení při výběru partnerky.

V obležení moderního světa

Dalším charakteristickým rysem Mursiů je jejich záliba v tělesném zdobení. Muži i ženy si zdobí tělo jizvami a malbami z přírodních pigmentů, které nejen zkrášlují, ale také slouží jako ochrana proti slunci a hmyzu. Malby mají také symbolický význam, odrážející společenský status, věk či osobní úspěchy nositele.

Navzdory své izolaci čelí Mursiové výzvám moderního světa. Turismus přináší ekonomické příležitosti, ale také riziko narušení tradičního způsobu života. Mnozí členové kmene se tak snaží najít rovnováhu mezi zachováním svých tradic a adaptací na měnící se okolnosti.