2 0 0 03.04.2025
"Češi berberin vyhledávají, protože kromě snížení chuti na sladké tento doplněk stravy také podporuje zdraví jater, srdce a střev," vysvětluje farmaceutka Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz. "Kromě toho je to volně prodejný produkt, oproti tak masivně medializovanému Ozempicu mají lidé přirozený pocit, že cesta k hubnutí je najednou jednodušší. Z farmaceutického hlediska má náskok před jinými doplňky, protože působí přímo na buňky v těle - podle studií na zvířatech berberin ovlivňuje aktivitu enzymu, který zpomaluje syntézu glukózy a tuků (snižuje rychlost, jakou si tělo vyrábí cukry a tuky)," dodává.
V roce 2024 se berberin vůbec neobjevoval mezi prvními 20 nejžádanějšími produkty na hubnutí. Před vypuknutím berberinové horečky Češi masivně nakupovali produkty, jako je zelený čaj, jablečný ocet, vlákninu, psylium, zelenou kávu, chlorelu a spirulinu. Tyto produkty měly podobný účinek - podporovaly metabolismus a pomáhaly snižovat tělesnou hmotnost.
"Zatímco produkty jako zelený čaj nebo jablečný ocet působí na metabolismus především díky obsahu antioxidantů a kyselin, berberin má výrazně jiný mechanismus. Působí přímo na buňky v těle, kde pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulin. To znamená, že lépe kontrolujeme svou váhu. I když i jiné produkty podporují metabolismus, berberin je odlišný tím, že pomáhá s inzulinovou rezistencí - což je důležitý faktor pro spalování tuků a udržení zdravé tělesné hmotnosti," vysvětluje farmaceutka Horníčková.
To, co je přírodní, nemusí být automaticky bezpečné pro každého a v každé situaci. Zvlášť pokud užíváme nějaké léky, měli bychom být velmi obezřetní.
"Dlouhodobé užívání se nedoporučuje - ideální je měsíc užívání a týden pauza. Těhotné a kojící ženy by se mu měly vyhnout zcela. Zvláštní opatrnosti by měli dbát lidé užívající léky jako digoxin, ketokonazol nebo cyklosporin A (po transplantacích). Také interakce s metforminem, lékem na cukrovku, mohou být problematické. Není vhodný při závažnějších onemocněních. Před začátkem užívání je proto vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem," důrazně varuje Horníčková.
"Doporučuji užívat přírodní zdroje berberinu, jako jsou plody dřínu (sušené plody nebo šťáva), protože obsahují všechny prospěšné složky rostliny. Na rozdíl od extraktů jedné látky mají přírodní formy nižší riziko vedlejších účinků a interakcí s léky. Podobně účinkují i další přírodní látky, například skořice nebo kurkuma. Užívání dřínu a dalších přírodních zdrojů berberinu je považováno za bezpečné," vysvětluje PharmDr. Horníčková.