37 0 0 08.04.2025
Praha 8. dubna 2025 (PROTEXT) - Teplická sklárna AGC Flat Glass Czech, známá i díky projektům jako pražská Masaryčka, PORT7, Bořislavka, AFI Karlín, V Tower, Hlavní nádraží Praha nebo Letiště Václava Havla, obohatila Český národní pavilon na Expo 2025 v japonské Ósace o uměleckou skleněnou fasádu.
Ve spolupráci s dílnou Kolektiv Ateliers a fasádní firmou Wieden vytvořila originální venkovní obálku ze skla, která je ikonickou dominantou českého pavilonu. Společnost AGC vnímá projekt jako jedinečnou příležitost ukázat sílu inovací, respekt k tradicím a vizi udržitelné budoucnosti – hodnoty, které se plně shodují i s posláním české účasti na Expo 2025.
AGC na fasádu pětipodlažní dřevostavby vyrobilo a dodalo 332 skleněných panelů v podobě vrstveného bezpečnostního vzorovaného kaleného skla opatřeného uměleckým vzorem. "Celkem jsme na fasádu spotřebovali téměř 3500 m2 skloviny o hmotnosti 55,8 t. Každý skleněný panel o celkové tloušťce 25 mm tvoří vždy tři skleněné tabule spojené dvěma bezpečnostními PVB fóliemi (pozn. red. polyvinylbutyralová fólie, bezpečnostní mezivrstva zvyšující odolnost panelů): dvě tabule jsou z čirého skla Planibel Clearlite a jedna tabule je ze vzorovaného skla Imagin Gothic. Umělecký vzor je jak na jedné vnější tabuli čirého skla, tak i na vnitřním vzorovaném skle. Použili jsme čiré sklo ze závodu Řetenice a vzorované sklo ze závodu Barevka. A právě závod Barevka se může od letošního února chlubit jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších sklářských pecí na světě,“ říká ředitel závodu AGC Processing Teplice, kde bylo zasklení českého pavilonu zpracované, Petr Sytař.
"České sklo a naši schopnost s ním pracovat Japonci obdivují po generace. Společnost AGC neustále inovuje své sklářské výrobky a přidává sklu novou hodnotu. Přesně to chceme v Japonsku ukázat – umíme respektovat tradici, ale zároveň se stále posouváme dopředu, a AGC je toho skvělým příkladem. Fasáda našeho pavilonu budí obdiv už od prvních vizualizací, a naživo je ještě působivější, jak mi potvrdili sami japonští novináři, které jsme na pavilon pozvali poprvé při příležitosti dokončení hrubé stavby pavilonu v lednu 2025. AGC navíc klade velký důraz na životní prostředí a udržitelnost. Je držitelem prestižního certifikátu "Cradle to Cradle Certified®“ (Certifikace označuje produkty navržené s ohledem na maximální udržitelnost – od ekologické výroby a recyklovatelnosti až po snížený dopad na životní prostředí během celého životního cyklu produktu, pozn. red.) pro celou řadu svých výrobků a aktivně rozšiřuje nabídku produktů se sníženou uhlíkovou stopou. Její přínos v tomto ohledu má světový význam, a právě takové hodnoty česká účast na Expo 2025 představuje a podporuje,“ říká generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška.
Sklárna AGC Flat Glass Czech se zavázala k dosažení cíle Skupiny AGC, kterým je snížení emisí skleníkových plynů o 30 procent v roce 2030 a výroba skla s nulovými emisemi uhlíku do roku 2050. Významným krokem na cestě k dekarbonizaci průmyslu plochého skla je výzkumný a vývojový projekt VOLTA, financovaný z Inovačního fondu Evropské unie. "Projekt VOLTA je pilotní návrh středně velké hybridní sklářské pece pro výrobu plochého skla. Ve spolupráci s firmou Saint-Gobain jsme vypracovali návrh průlomové pilotní tavicí pece na ploché sklo, který by měl výrazně snížit přímé emise CO2. V rámci tohoto projektu jsme zrekonstruovali výrobní linku na vzorované sklo v našem závodě Barevka v Dubí u Teplic na vysoce výkonnou a moderní linku, která je z 50 procent elektrifikována a z 50 procent poháněna kombinací kyslíku a plynu, přičemž se zaměřujeme také na použití vysokého podílu recyklovaných materiálů. Provoz nové pece jsme spustili v únoru 2025,“ vysvětluje ředitel závodu Barevka Jiří Pilný. Projekt VOLTA je milníkem ve vývoji výroby skla coby tradičního českého řemesla, v tomto případě ovšem s celosvětovým přínosem pro dekarbonizaci průmyslu plochého skla.
Fotogalerie:
"Světovou výstavu v Ósace chápeme jako událost, která spojuje inovace a průlomové technologie z celého světa, a protože strategickým cílem výstavy je přispět k dosažení cílů udržitelného rozvoje, je pro nás Expo 2025 jedinečnou platformou k představení a ke komunikaci nízkouhlíkového skla AGC Low Carbon Glass i unikátního projektu VOLTA. A když k tomuto udržitelnému přístupu přičteme ještě fasádu českého pavilonu z našich skel a fakt, že AGC (Asahi Glass Company se sídlem v Tokiu) je v Japonsku vlastně doma, považujeme podporu české účasti a spolupráci s generálním komisařem Ondřejem Soškou za naši milou povinnost,“ říká manažerka marketingové komunikace AGC Flat Glass Czech Petra Takáčová a doplňuje: "V duchu strategie naší Skupiny ‘vytváříme budoucnost skla inovativními a dostupnými technologiemi a zlepšujeme každodenní život lidí‘ a svůj inovativní přístup vyjadřujeme mottem ‘Your Dreams, Our Challenge‘, tedy Vaše sny jsou pro nás výzvou. A jsme rádi a vlastně i pyšní na to, že se nám podařilo splnit výzvu Kanceláře generálního komisaře v podobě naprosto originálního zasklení fasády národního pavilonu. Stát se dodavatelem i partnerem české účasti na Expo 2025 je pro nás výjimečnou příležitostí a možnost reprezentovat Česko a tradiční sklářské řemeslo obrovskou poctou.“
O společnosti AGC
Teplická sklárna AGC Flat Glass Czech, člen AGC Group, je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě s více než 130 let dlouhou tradicí. Je centrálním středoevropským střediskem společnosti AGC Glass Europe se sídlem v Belgii, která vyvíjí, vyrábí, zpracovává a dodává ploché sklo pro stavebnictví (exteriérové a interiérové aplikace), automobilový průmysl (autoskla) a specializovaná průmyslová odvětví (doprava, solární systémy a špičkové technologie), a je členem celosvětové Skupiny AGC (Asahi Glass Company), největšího výrobce plochého skla na světě se sídlem v Tokiu.
Sklárna nabízí širokou škálu tradičních i inovativních výrobků prvotřídní kvality, jako jsou např. nízkouhlíková skla, izolační dvojskla a trojskla, izolační vakuová skla, bezpečnostní a protipožární skla, sklo zabraňující šíření elektromagnetických vln, zrcadla, skla antireflexní, lakovaná, vzorovaná, matovaná a mnoho dalších. Jsou vhodná pro všechny stavební projekty, ať se jedná o použití v oknech, na fasádách komerčních budov nebo v interiéru rodinného domu či administrativní budovy.
AGC Flat Glass Czech spravuje pět výrobních závodů v Čechách včetně tří výrobních linek na výrobu skla float s denní kapacitou 1350 tun, síť zpracovatelských závodů v Čechách, na Slovensku a v Polsku, distribuční centra v Čechách a na Slovensku a obchodní agentury ve střední Evropě.
Kontakt pro média
Jana Kohoutová
Ředitelka komunikace & mluvčí
jana.kohoutova@expo2025czechia.com
ČTK Connect ke zprávě obrazovou vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.