9 0 0 27.07.2025
Francouzská obec s asi sedmi tisíci obyvateli se nachází v Auvergne, v oblasti, která si vysloužila označení "prázdná diagonála". Je méně osídlená než její hory nebo pobřeží a trpí nedostatečnou infrastrukturou a omezeným přístupem ke službám. Obyvatelé ji začali opouštět koncem 19. století a přesunuli se do větších měst, kde snáz seženou práci. Dnes je tady zhruba 60 procent domů neobývaných.
Radnice se proto rozhodla k odvážnému kroku: třípatrové domy, které stojí v malé ulici Michel Rolle, prodává za jedno euro. Ačkoli to může znít lákavě, nízká cena je vykoupena řadou úskalí. Pokud o nemovitost máte zájem, budete muset splnit několik podmínek. Především se dům musí stát vaším hlavním bydlištěm - a žít v něm musíte tři roky. Připravte se také na to, že je na domě potřeba udělat ještě velké množství práce - od střechy, oken přes izolaci až po elektroinstalaci. Rozhodně se tak nejedná jen o kosmetické úpravy.
Rekonstrukce, kterou musíte zvládnout v určitém časovém rámci, tak může představovat značné finanční břemeno. Vybraní kupující na ni ale mohou získat vládní dotace, a to až ve výši téměř 70 tisíc eur. I tak ale musí počítat s vysokými vstupními náklady, dlouhodobým závazkem a životem v oblasti s omezenou infrastrukturou.
S vylidňováním se potýká také Irsko. Za pomoci desetiletého programu Our Living Islands, který byl spuštěn v roce 2023, se snaží přilákat obyvatele na třicet odlehlých ostrovů na divokém západním pobřeží. Většina z nich zeje prázdnotou a chybí jim trvalé spojení s pevninou. "Cílem této politiky je zajistit, aby trvale udržitelné, živé komunity mohly nadále žít a prosperovat na pobřežních ostrovech ještě mnoho let," uvádí irská vláda.
Jako motivaci k přestěhování nabízí štědré pobídky, a to až dva miliony korun. Zapotřebí je však dodržet hned několik podmínek. Částka slouží pouze k renovaci opuštěných nemovitostí, postavených před rokem 1993 a minimálně dva roky neobydlených. Peníze můžete použít jenom na rekonstrukci, na instalaci tepelné izolace nebo konstrukční úpravy.
Vláda doufá, že se takto podaří z prázdných nebo opuštěných budov vytvořit plnohodnotné dlouhodobé domovy a rozvinout na těchto místech komunity. Podobné programy už dříve spustily i další země. Třeba italská Sardinie nabízela za přestěhování asi 360 tisíc korun. Další italské regiony stejně jako některá města ve Španělsku a Švýcarsku se k přestěhování snažily lidi nalákat levným ubytováním a ročními granty.