2 0 0 06.05.2025
Začátkem tohoto týdne litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys označil monografii za nástroj ruské propagandy. Její poselství politik přirovnal k eseji Vladimira Putina z července 2021 O historické jednotě Rusů a Ukrajinců, v níž prezident zavrhl existenci ukrajinské suverenity.
Právě klíčovou myšlenku z této eseje Putin zopakoval několik dní před vydáním rozkazu ke vstupu ruských vojsk na Ukrajinu. V souvislosti s tím také řekl, že ukrajinský stát vymyslel Vladimir Lenin. Historici tato tvrzení příkře odsoudili.
V předmluvě knihy Lavrov obviňuje pobaltské státy včetně Litvy, že se snaží "využívat zfalšovaných historických narativů k podněcování protiruských a rusofobních nálad". Právě proti tomuto "trendu" se kniha podle ruského politika staví.
"Jde o nástroj nepřátelských aktivit proti sousedním zemím: zpochybňování státnosti, historie, hodnot, symbolů, ale také ospravedlňování ruského imperialismu a agrese vůči sousedům," řekl rozhlasu LRT Budrys. "Viděli jsme to již dříve, vidíme to i nyní a toto je jen další příklad," dodal.
Monografii Dějiny Litvy vydalo letos v březnu nakladatelství Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. Hlavním autorem devítičlenného týmu byl Maxim Grigorjev, šéf prokremelské neziskové nadace Fond pro studium problémů demokracie.
Kromě toho je autor knihy členem Občanské komory Ruské federace, poradní instituce, která funguje jako dozorčí výbor ruského parlamentu a vlády. Grigorjev je také předsedou "Mezinárodního veřejného tribunálu pro zločiny ukrajinských neonacistů" a veteránem, který bojoval na Ukrajině.
Novináři rozhlasu LRT také uvedli, že mezi spoluautory Grigorjeva je i Giedrius Grabauskas, bývalý spolupracovník litevského politika Algirdase Paleckise, kterého země v červenci 2021 odsoudila za špionáž pro Rusko.
V kapitole knihy věnované Litvě po jejím odtržení od Sovětského svazu Grigorjev, Grabauskas a jejich spoluautoři tvrdí, že země se dnes "oficiálně považuje za nástupce Litvy za její pronacistické diktatury při vládě prvního litevského prezidenta Antanase Smetony". Píší také, že "současný litevský režim" se hlásí k "pronacistické" ideologii a přežívá "z velké části" díky "policejním opatřením a potlačování disentu".