Kategorie zpráv

Velikonoční raketová válka. Tradice z dob osmanské éry na řeckém ostrově Chios

Velikonoční raketová válka. Tradice z dob osmanské éry na řeckém ostrově Chios; Zdroj foto: Profimedia.cz

Přesný původ tradice není zcela jasný, podle místních legend však sahá až do období osmanské nadvlády v 19. století. Tehdy obyvatelé Vrontadosu údajně používali malá děla k oslavám Velikonoc. Když však osmanští úředníci v roce 1889 používání děl zakázali, obyvatelé přešli na výrobu improvizovaných raket. Ty jsou obvykle vyrobeny z dřevěné tyče a náplně obsahující střelný prach.

Obě farnosti se nacházejí na kopcích vzdálených asi 400 metrů. V noci před velikonoční nedělí, během půlnoční mše, vypouštějí účastníci tisíce raket směrem k věži protějšího kostela. Cílem je zasáhnout zvonici; počet zásahů se následující den údajně počítá. Každá farnost však nakonec obvykle prohlásí za vítěze sama sebe.

Kvůli bezpečnosti jsou kostely a okolní budovy chráněny kovovými pláty a sítí, aby se minimalizovalo riziko požárů a následného poškození. Navzdory těmto opatřením se občas vyskytují stížnosti na škody a zranění. To mělo za následek i dočasné přerušení akční podívané v roce 2016. Tradice však byla následující rok obnovena - s novými pravidly, která omezují například délku "bitvy" nebo počet vypuštěných raket.