7 0 0 17.04.2025
Původní hasičská zbrojnice nevyhovovala a pro hasiče byla nekomfortní, proto se obec rozhodla odkoupit nevyužívanou budovu jako stavební pozemek. "Naším úkolem bylo vytvořit návrh, který do místa přinese nový impulz a zároveň zapadne do okolní zástavby i atmosféry," řekl architekt Pavel Pekár z P.P. Architects.
Nejvýraznějším prvkem esteticky výrazné hasičské základny jsou střecha a umělecká mozaika, která zobrazuje svatého Floriána, patrona hasičů. "Tato myšlenka napadla místního faráře při poklepání základového kamene stavby. Pan Lazárek se inspiroval v jedné italské obci a rád by v Bílovicích nad Svitavou realizoval více mozaikových ploch. Začal v kostele a postupně získal podporu vedení obce, která plánuje další mozaiku v centru u obecního úřadu. Autorem té na zbrojnici je pan architekt Šťasta z dílny Všech Svatých," vypráví.
"Vizuálně výrazná pilová střecha s prudkým spádem jejích částí dodává stavbě dynamičnost evokující zásahy dobrovolných hasičů," dodal. Samostatně stojící objekt má tvar navzájem spojených obdélníků a doplňuje ho sušící věž bez suterénu.
Stanice byla vytvořena tak, aby navazovala na nedalekou zástavbu. Její návrh podle architektů Pavla Pekára, Kseniie Zharové, Lucie Obrovské, Lucie Novákové a Moniky Mozolové vychází z typicky vesnického charakteru, avšak působí moderním, jednoduchým, čistým a nerušivým dojmem vůči okolí. Plynule navazuje také na nedávno vybudovaný obecní úřad s poštou a knihovnou. "Z tradiční venkovské architektury návsi tato stavba přechází postupně až do odvážné moderní architektury hasičské zbrojnice," dodávají.
Tým architektů kladl důraz i na výběr použitých materiálů, myslel však také na udržitelnost. Bílá štuková fasáda kontrastuje s ocelí Cor-Ten, která kontinuálně stárne a časem získává ušlechtilou patinu "Cor-Ten jsme vybrali z vizuálních důvodů, svým vzhledem evokuje průmyslový charakter stavby. Barevně zase ladí s tradiční pálenou krytinou obecní zástavby. Dalším důležitým faktorem jsou jeho vlastnosti, jako například dlouhá životnost, funkční odolnost bez údržby a zároveň jeho vysoká estetická kvalita," míní.
"Je to nekonečný boj za kvalitu stavby už od jejího návrhu. Dobrá architektura se projeví až později na provozu budovy, hlavně z hlediska ekonomiky. Krásná stavba toho sice není zárukou, lpění na ceně ve stylu nejlevnějšího návrhu je však krátkozraké," dodává ke stavbě i udržitelnosti Pekár.