5 0 0 02.07.2025
Severní Korea poprvé veřejně předvedla důsledky své vojenské účasti ve válce proti Ukrajině. Vůdce Kim Čong-un uctil památku padlých při slavnostním koncertu v Pchjongjangu, kde byly promítnuty fotografie rakví přikrytých severokorejskými vlajkami a další záběry související s působením severokorejských jednotek v Rusku. Zatímco režim dříve informace o účasti svých sil zamlčoval, letos na jaře došlo k výrazné změně.
Tento symbolický akt následoval několik měsíců poté, co Severní Korea i Rusko v dubnu 2025 oficiálně potvrdily nasazení severokorejských vojáků v ruské Kurské oblasti. Oba režimy tehdy společně označily účastníky bojů za hrdiny a oznámily vznik památníku v hlavním městě KLDR.
Slavnostní ceremoniál se konal při příležitosti výročí vojenské smlouvy, kterou obě země podepsaly v červnu 2024. Koncert doprovázely záběry Kima, jak s vážnou tváří stojí před rakvemi padlých. Podle pozorovatelů mohly být ostatky převezeny do země už během zimních měsíců - záběry totiž ukazují, že přítomní měli na sobě teplé oblečení.
Zpravodajství severokorejské televize KRT ukázalo také emocionální reakce publika i přítomnost Kimovy dcery Kim Ju-ae a ruské ministryně kultury Olgy Ljubimovové. Na velkoplošné obrazovce se objevily i údajné záběry z fronty, včetně zakrváceného vojenského zápisníku s nápisy jako "Bojujme statečně v této posvátné bitvě" či "S důvěrou k našemu nejvyššímu veliteli".
Podle jihokorejských zpravodajských služeb nasadil Pchjongjang v Rusku přibližně 10 až 15 000 vojáků. Odhaduje se, že asi 600 jich přišlo o život a dalších 4700 utrpělo zranění. Další rotace jednotek se očekává v průběhu tohoto léta. Severokorejští vojáci se účastní zejména bojů v oblasti Kurska, kde působí na podporu ruské ofenzivy.
Vedle vojenského personálu Severní Korea poskytla Rusku také rozsáhlé dodávky munice, raket a dělostřeleckých granátů. Výměnou má získávat zbrojní technologie, satelitní data i ekonomickou pomoc, což představuje prohloubení spojenectví mezi dvěma izolovanými režimy. Jejich spolupráce se od podpisu vojenské dohody v červnu 2024 stále více konkretizuje nejen v diplomatické rovině, ale i na bitevním poli.
Analytici vnímají zveřejnění těchto záběrů jako další stupeň propagandy vůči domácímu publiku. "Režim se snaží ukázat padlé jako hrdiny a součást vítězného příběhu," uvedl analytik Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení. Podle něj jde o snahu upevnit důvěru veřejnosti ve vůdce a ospravedlnit vojenské angažmá daleko za hranicemi země.
Západní vlády, včetně USA a Jižní Koreje, kritizují severokorejské zapojení do konfliktu jako porušení rezolucí OSN a varují před rostoucím nebezpečím exportu zbraní z KLDR do konfliktních zón. Pietní akt v Pchjongjangu se tak stává nejen symbolem propagandy, ale i důkazem, že spojenectví Ruska a Severní Koreje není jen rétorické, ale reálné.