3 0 0 26.07.2025
Jsou nové, lehčí a přesnější než ty, které mají Ukrajinci zatím k dispozici - české kulomety, navíc ve dvou rážích: 5,56 a 7,62 mm.
Ukrajinští vojáci je mohou používat jak k obraně, tak (v menší ráži) i k útoku a "čistění" nepřátelských zákopů.
Jak říká dobrovolník Mac, "dosud byl jejich nejmodernější kulomet MG42, což je německý vzor, který je sice kvalitní, ale pochází z druhé světové války. Pak tam Ukrajinci měli staré sovětské kulomety Děktarjevy nebo dokonce Maximy, tedy kulomety, které se dostaly do služby už za carského Ruska".
Ukrajinské vojáky s novými kulomety školil tři dny - pokaždé měl jeden den vyčleněný pro deset "kulomeťáků".
Bylo to intenzivní celodenní školení, kde vojáci vystříleli tisíce nábojů a museli donekonečna rozkládat a skládat zbraň tak, aby znali i každičký její šroubek.
"Jsou šikovní, většina z nich má bojové zkušenosti. Občas ale trochu lehkovážní, co se týká bezpečnosti zacházení se zbraní. Musel jsem občas zvýšit hlas, aby mířili zbraní vždy do bezpečného prostoru nebo aby bezpečně manipulovali při nabíjení a vybíjení. Na to v české armádě klade velký důraz, kdežto tady vlivem bojových podmínek všem trochu otrnulo," líčí Mac.
Dostat k těmhle vojákům české kulomety nebylo jednoduché. Vyřídit papíry trvalo skoro půl roku. Dopravu musela zajistit specializovaná firma, která má licenci na převoz zbraní.
"Ale když jsem viděl to nadšení kluků, kteří konečně dostali opravdu moderní zbraně, tak jsem věděl, že to za to stálo," hodnotí Mac.
Pro Maca šlo o už zhruba čtyřicátou cestu na Ukrajinu. Začínal jako medik a instruktor taktické medicíny s Talyorem - Čechem, který v roce 2023 na Ukrajině padl. Později začal pomoc vozit sám. Spolupracuje se třemi jednotkami - 56. brigádou, oddílem "Ragbisti" 129. brigády a dronovou jednotkou "Otré kartuzy". Dopravuje jim auta, drony, záložní zdroje energie i kulomety. Sám se také účastní bojových operací.
Píše o tom pro Aktuálně.cz Deník dobrovolníka. Jeho sbírky může kdokoli podpořit zde