10 0 0 02.07.2025
V městečku Lipnice nad Sázavou, nad nímž se majestátně tyčí stejnojmenný hrad, panuje uprostřed léta překvapivě ospalá atmosféra. V zahrádkách v podhradí kvetou slunečnice, košaté hortenzie a různobarevné rudbekie, známé též jako třapatky. Ve stínu zeleně se líně povalují kočky a v žáru odpoledního pátečního slunce, které pálí do úzké asfaltové cesty vedoucí až nahoru na hrad, tu těžko hledat živou duši.
Člověk by přitom uprostřed prázdnin a v místě, kde před více než sto lety dokončoval Jaroslav Hašek Osudy vojáka Švejka, čekal o poznání více turistů.
Hradby jednoho z vůbec nejmohutnějších českých hradů nabízejí příjemný úkryt před parným počasím, ne všichni návštěvníci malebné Lipnice ale míří vždy právě tam. Na křižovatce pod severozápadním křídlem hradu se z vesnice vydávají po lesní cestě, která je značená grafickými ukazateli - modrým se symbolem ucha, červeným se symbolem úst a žlutým se symbolem očí.
Cesta se v lese velmi rychle svažuje, terén je kamenitý. Asi půl kilometru od vstupu se rozprostírá první lom. Vodní hladina je černá a klidná, takže se v ní ucho vytesané do světlé žuly několik metrů nad ní perfektně zrcadlí. Jedná se o první ze tří skalních reliéfů, které mezi lety 2005 až 2007 vytvořil autorský tým pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka.
Soubor tří soch nazvaný Národní památník odposlechu obsahuje mnohočetné odkazy na historii, literaturu, ale i českou náturu. Odkazuje na pobyt Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou - ucho samotné nese jméno tajného policisty Bretschneidera z románu o Švejkovi - ale i na nepříjemnou zkušenost Čechů s fízlovaním během 20. století. Díky svému umístění v přírodním prostředí lomu poskytuje památník také prostor k tichému rozjímání a odpočinku.