Kategorie zpráv

Do Prčice se letos vydalo skoro 25 tisíc lidí. Zima jim nevadila

Do Prčice se letos vydalo skoro 25 tisíc lidí. Zima jim nevadila; Zdroj foto: ČTK

Letošní ročník provázelo podmračené počasí, což podle organizátorů není na škodu, protože účastníky akce alespoň neobtěžují vysoké teploty. "Není to procházka a lidé musejí trochu šlápnout. Takže jsou rádi, že jim není vedro," uvedla Horáková. Účastníci podle ní ocenili, že na trase nebyly louže a většinou nezmokli. Nepříjemný byl ale vítr a v cíli nepanovala taková idylka jako při jiných ročnících. "Zatáhlo se, fouká, je relativně zima. Jak jsou lidé na náměstí zvyklí ležet, tak jich leží o něco méně nebo neleží tak dlouho," řekla Horáková.

Trasy pro pěší měřily od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začala v Praze. Část tras byla vyhrazena pro cyklisty. Největší zájem byl o třicetikilometrovou trasu z Tábora, na niž se vydalo přes 5000 lidí lidí. Značná účast byla na dětské trase, která zlákala 3500 účastníků. Kolem 3000 lidí se vydalo na pochod ze Sedlčan a přes 1350 turistů vyšlo z Prahy, tedy na nejdelší trasu. "Tolik lidí vyrazilo, ale samozřejmě všichni nedojdou," upozornila Horáková. Účastníci v cíli každoročně dostávají plastovou botičku, která je typickým suvenýrem legendárního pochodu. Letos byla v zeleném provedení.

Z cíle v Prčici účastníky odvážela kyvadlová doprava do železniční zastávky Heřmaničky. Návrat do Milevska, Sedlčan a Petrovic zajišťovaly autobusy odjíždějící z náměstí v Sedlci. České dráhy kvůli pochodu vypravily speciální vlaky, posílily pravidelné dálkové i regionální spoje a zajistily mimořádná zastavení odpoledních dálkových vlaků v Heřmaničkách.

První turisté se na pochod krajinou středních Čech vydali 17. dubna 1966. Bylo jich 469 a jejich původním záměrem bylo pěšky překonat vzdálenost 100 000 loktů českých, což odpovídá zhruba 60 kilometrům. Z akce se po letech stal nejmasovější dálkový pochod s nejdelší tradicí v Česku. V době covidové pandemie se akce nekonala.