16 0 0 03.07.2025
Na přítomnost pilulek v pytlích s moukou upozornily nejen palestinské úřady, ale i zdravotníci přímo z Gazy. Lékárník Omar Hamad i jeden z místních lékařů napsali na síti X, že ve čtyřech rozdaných pytlích mouky objevili tablety silného opioidního analgetika oxykodonu.
"Droga způsobuje těžkou závislost, ovlivňuje srdeční frekvenci a vědomí. Může z člověka udělat pouhou skořápku," varoval Omar Hamad na X. Lék běžně předepisovaný při vážných bolestech je známý svou vysokou návykovostí a může mít smrtící účinky při neodborném nebo záměrném zneužití. Oxykodon patří mezi léky určené ke zvládání akutní nebo chronické bolesti. Při předávkování však může způsobit útlum dýchání, poruchy vědomí nebo i smrt.
Organizace Gaza Humanitarian Foundation (Humanitární nadace pro Gazu, GHF), která humanitární pomoc v oblasti distribuuje, vznikla letos v únoru v Ženevě jako nevládní iniciativa s cílem zajišťovat potravinovou pomoc v podmínkách téměř úplné izraelské blokády Gazy. Instituce nemá veřejně známé sídlo ani kontaktní informace a její distribuční systém spoléhá na americké bezpečnostní dodavatele. V Gaze provozuje čtyři takzvaná bezpečnostní distribuční centra.
Od zahájení činnosti nadace na konci května přicházejí téměř denně zprávy od zdravotníků, očitých svědků i ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem o izraelské palbě na civilisty, kteří se snaží získat základní potraviny. Podle Organizace spojených národů bylo při těchto incidentech zabito více než 400 lidí. Izraelský deník Haaretz přinesl svědectví izraelských vojáků, kteří přiznali, že dostali přímé rozkazy střílet do davů. Celkový počet obětí v okolí distribučních míst přesáhl 580 lidí.
Izraelská armáda v reakci uvedla, že prověřuje zprávy o "zranění" civilistů v blízkosti těchto středisek. Dodala také, že po "poučení" byly vydány nové pokyny pro ozbrojené síly - neupřesnila však, o jaké změny v postupu se jedná.
Palestinské úřady humanitární organizaci obviňují, že zneužívá pomoc jako prostředek k narušení palestinské společnosti. Tvrdí, že šíření návykových látek skrze základní potraviny má devastující sociální dopad. "Izraelská okupace nese plnou odpovědnost za tento zločin," stojí v prohlášení vládního úřadu v Gaze.
Výbor pro boj proti drogám vyzval občany, aby byli obezřetní a hlásili jakýkoli výskyt cizorodých látek v distribuovaných potravinách. V médiích se mezitím objevily fotografie údajných pilulek nalezených přímo v pytlích s moukou.
Lékaři bez hranic vydali 1. července prohlášení, v němž spolu s více než 200 nevládními organizacemi vyzvali k ukončení činnosti GHF a návratu ke koordinaci pod vedením OSN. Kritizují militarizaci distribuce a tvrdí, že čtyři stávající distribuční body nahradily dřívější síť čítající přes 400 míst. "Lidé jsou nuceni si vybrat mezi hladem a kulkou," uvedla organizace. Jen během června přišli podle ní o život stovky Palestinců ve snaze získat potraviny.
OSN se od GHF distancovala. Její mluvčí Farhan Haq uvedl, že nadace není v souladu se zásadami nestrannosti a neutrality. Stejný postoj zaujala švýcarská organizace TRIAL International, která varuje před nebezpečnou militarizací pomoci prostřednictvím soukromých bezpečnostních složek.
Zastánci GHF argumentují tím, že organizace je jedním z mála způsobů, jak dostat potraviny k lidem bez vměšování Hamásu. "To podstatné je, že pomoc se k lidem skutečně dostává," řekla novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí. GHF podle ní rozdělila už více než 460 tisíc jídel. Někteří činitelé Trumpovy administrativy navíc tvrdí, že právě existence GHF narušuje mocenskou strukturu Hamásu a přispívá ke stabilizaci situace.