1 0 0 28.04.2025
"Jiří Trnka je ikonou české výtvarné scény 20. století, jeho dílo je jakýmsi rodinným stříbrem, které svým významem propojuje generace. Výstava je připravena nejen pro přímé pamětníky jeho tvorby, ale i pro dnešní děti, které se mohou možná i poprvé ponořit do magického světa jeho filmů, ilustrací a pohádkových příběhů," uvedla k výstavě zakladatele studia Bratři v triku ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.
Interaktivní multimediální výstava, jejímiž kurátory jsou Martina Vítková a Jan Trnka, nabídne známé i méně známé ilustrace knih, filmové i divadelní loutky, dávné autorovy novinové anekdoty, polychromované plastiky, obrazy, v nichž se mu stal tématem domov a divadlo, květinová zátiší, portréty blízkých i vlastní autoportréty. Linku výstavy zdůrazní několik původních filmů, interaktivní průvodci, kino a herna pro děti.
"Vybírala jsem z množství materiálu to, s čím se chceme jako čtenáři znovu potkat. S oblíbenými ilustracemi z dětství. Místy i strašidelnými, ale většinou velmi poetickými. Zaměřila jsem se na různorodé výtvarné techniky, zvláště na otisk, ale také na pohádky s hrdiny a zvířátky, které mohou ke kreslení a vůbec tvoření inspirovat i současné děti, jež vyrostly už na jiných vizuálních představách," sdělila kurátorka Vítková.
Pro výstavu budou zapůjčeny filmy z České televize, Krátkého filmu a Národního filmového archivu a ilustrace ze sbírek Národní galerie v Praze. Součástí expozice bude interaktivní prostor pro děti. Významné okamžiky Trnkova tvůrčího života zachytí ilustrovaná časová osa. Nebudou chybět ani knihy ilustrované Trnkou, které budou k prolistování. Expozice neopomene ani Trnkovo přátelství s Janem Werichem, s nímž se kreslíř znal od scénografické práce pro Osvobozené divadlo, či spolupráci s Františkem Hrubínem. Scházet nebudou snímky spřátelených fotografů, nejčastěji Václava Chocholy. Trnkova osobnost se návštěvníkům otevře i v karikaturách Adolfa Hoffmeistera.
Jiří Trnka (1912-1969) je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců české kinematografie. Jeho práce, ať filmová nebo ilustrátorská, se stále těší mezinárodnímu uznání. Jeho filmy vítězily na mezinárodních festivalech a do Trnkova studia k tvorbě loutkových filmů se přijeli podívat v roce 1952 i lidé ze společnosti Walta Disneyho. Podílel se na Expu v Bruselu 1958 a v Montrealu 1967.