0 0 0 23.04.2025
"Je to předčasné, zatím lze k tomu říct jen velmi málo," reagoval nejdříve Zdeněk Hřib na žádost Aktuálně.cz o vyjádření k možné spolupráci se Zelenými. V té chvíli stál Hřib na zpustlém bývalém nákladovém nádraží Žižkov, protože právě tady Piráti ve středu odstartovali nejnovější část kampaně za dostupné bydlení s názvem "Kde domov tour". Když ji odprezentovali, Hřib kývl svolil, že ke spekulacím ohledně spolupráce se Zelenými řekne pár vět.
"Z mnoha důvodů nejednáme se Stranou zelených o předvolební koalici. Jednáme ale o možnosti nějaké jiné volební spolupráce, protože když se spojují fašounci, tak já nevidím důvod, proč by se neměly spojit síly na liberální straně politického spektra. Přece jenom v těchto volbách půjde o každý hlas," prohlásil Hřib. S tím, že současně ovšem vede jednání o možné spolupráci ještě i s dalšími, menšími stranami.
Z jeho slov je také jasné, že by nešlo o kandidátku Pirátů s podporou Zelených, ale o kandidátku Pirátů a odborníků, jak už v minulosti avizoval. "Nebude to Piráti s podporou Zelených," potvrdil Hřib ve středu. A dodal, že velkou volnost v rozhodování o kandidátkách budou mít krajské organizace Pirátů. Na další otázky k Zeleným už ovšem odpovídal vyhýbavě a nedával najevo nějakou větší náklonnost k této straně.
Nejvstřícněji se k Zeleným u Pirátů dosud vyjádřil Mikuláš Ferjenčík, který by měl vést kandidátku v Pardubickém kraji. Podle něj dává spolupráce dvou liberálních stran smysl. "Považuji za nerozumné tříštit síly ve chvíli, kdy jsou volby z našeho pohledu zásadní ohledně budoucnosti země a její bezpečnosti. Posily jsou vždycky fajn, ale myslím, že rozhodující je spíš úvaha o tom, že když se spojují fašisti, proč ne liberálové," řekl Seznam Zprávám.
Aktuálně.cz mluvilo ve středu také s Gabrielou Svárovskou, která vede Stranu zelených společně s Matějem Pomahačem. "Jednáme s Piráty o umístění Zelených na kandidátkách a budeme se podílet také na doplnění pirátského programu," řekla. Širší vedení Zelených teď musí podle ní říct, jestli je spokojeno s rámcem dohody o spolupráci, kterou vyjednaly špičky strany. A zda splnily cíle, na kterých se ve straně domluvili.
"Jedním z cílů je v nadcházejících volbách maximálně posílit liberální, proevropskou a sociálně odpovědnou politiku a "ozelenit" program a kandidátky Pirátů. Těm jsme proto nabídli odborníky a odbornice ve všech krajích a celé řadě oblastí. Chtěli bychom samozřejmě být v kampani vidět, chceme přispět k odvrácení vlny populismu, který reprezentuje většina ostatních stran a který dlouhodobě prohlubuje stagnaci Česka v mnoha klíčových oblastech. I proto jsme ochotni dělat ústupky a už je děláme," uvedla Svárovská s tím, že rozhodnutí, zda pokračovat v jednání o spolupráci, je teď na širším vedení Zelených.
Spolupráce však může zkrachovat a Zelení pro takový případ připravují alternativu. "Kdybychom neměli být dostatečně vidět a nemohli promítnout zelená témata do programu, příznivci Zelených by neměli motivaci dát svůj hlas ve volbách společnému projektu. Pro takový případ máme připravenou druhou variantu. Jednáme s menšími proevropskými stranami, které kladou důraz na zelenou politiku, sociální odpovědnost a lidská práva," upřesnila spolupředsedkyně Zelených.
Podle důvěryhodných zdrojů Aktuálně.cz jsou Piráti některými výroky Zelených roztrpčeni. Nelíbí se jim, že Zelení dávají najevo nelibost z opatrného postoje Pirátů i z toho, že Piráti nechtějí výraznější vliv Zelených na tvorbě volebního programu. Piráti mají navíc v paměti velmi nevydařenou spolupráci se Starosty a nezávislými (STAN) v minulých parlamentních volbách, kdy na ni těžce doplatili. Voliči totiž kroužkovali hlavně kandidáty STAN, takže toto hnutí má nyní ve sněmovně 33 členů, zatímco Piráti pouze čtyři. "Co když by se nám se Zelenými stalo něco podobného?" uvedl jeden z Pirátů (který si ovšem nepřál zveřejnit své jméno).
Pro Zelené jsou ale Piráti fakticky jediná naděje, jak dostat alespoň někoho do Poslanecké sněmovny - pokud by byl takový člověk vysoko na kandidátce s nadějí být skutečně zvolený. Přítomnost Zelených v Poslanecké sněmovně je jinak stále více věcí minulosti, protože se jim to podařilo jen za předsedy Martina Bursíka v roce 2006. V té době byli dokonce i ve vládě. Jinak zažívají samé volební neúspěchy, takže dřívější dvojici ve vedení, Magdalénu Davis a Michala Berga, vystřídal loni po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu tandem Gabriela Svárovská a Matěj Pomahač.