Kategorie zpráv

Mnoho problémů pro Rusko. Utajovaný dron otevírá cestu k dosud nemožným útokům

Mnoho problémů pro Rusko. Utajovaný dron otevírá cestu k dosud nemožným útokům; Zdroj foto: Aktuálně.cz

Existenci dronu s doletem tři tisíce kilometrů představil v březnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Žádné další podrobnosti o typu letounu, jeho názvu, velikosti bojové hlavice ani o tom, kdy se dostane do sériové výroby, nebyly uvedeny.

Federico Borsari z Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA), řekl deníku Kyiv Independent, že je pravděpodobné, že nový dron má pevnou konstrukci křídel a proudový motor. "Podobá se velmi levné řízené střele," dodal Borsari. Pokud má pravdu, jednalo by se o nejnovější verzi mutace dronu-řízené střely Paljanycja. Ohlašovaných tři tisíce kilometrů otevírá rozsáhlé možnosti, kde v Rusku zaútočit. 

Odborník na obranu z univerzity v Oslu Fabian Hoffmann očekává, že typ cílů zůstane stejný. "Více kritické infrastruktury, ropných rafinerií, zařízení na zpracování ropy," vypočítává Hoffmann. Dosud nejvzdálenějším ruským zařízením, které zasáhl dron, byla vojenská letecká základna Olenja v Murmanské oblasti. Ta se nachází přibližně 1800 kilometrů severně od ukrajinských hranic.

Olenja, stejně jako námořní letecká základna Severomorsk-1, kde sídlí ruská 216. samostatná bezpilotní letka a 830. samostatný protiponorkový vrtulníkový pluk, jsou pro nový dron v pohodlné doletové vzdálenosti. Nově se v dosahu zbraně nachází i několik dalších ropných zařízení. Patří mezi ně rafinerie ve Streževsku a Nižněvartovsku, které jsou od Ukrajiny vzdálené asi 2600 kilometrů.

Ukrajina se také může rozhodnout zaútočit na ruské továrny, které přispívají k válečnému úsilí Kremlu. V dosahu je například Serovský strojírenský závod ve Sverdlovské oblasti, který vyrábí nábojnice pro střely ráže 152 mm a zařízení pro těžbu a zpracování ropy pro několik velkých ruských ropných společností.

"Velkou otázkou samozřejmě je, jak velkou bojovou hlavici dron má? Protože to nakonec skutečně rozhodne o škodách, které může způsobit," řekl Hoffman. Čím větší je bojová hlavice, tím těžší je dron a tím omezenější je jeho dolet. Takže Ukrajina možná musela udělat kompromisy.

Podle Hoffmana i s malou dvacetikilogramovou hlavicí by byl dron stále účinný proti nechráněným cílům. "Ropná a plynárenská infrastruktura je velmi citlivá i na malé hlavice. Avšak pokud chcete mít trochu větší flexibilitu pro různé cíle, myslím, že bychom měli doufat alespoň v něco kolem sta kilogramů. Ale nebyl bych příliš optimistický," dodává Hoffman.

Ukrajina má ale podle Kyiv Independentu v probíhající válce dronů jednu významnou výhodu. Tím je nedostatečná protivzdušná obrana Ruska. "Vzhledem k rozlehlosti území a umístění vojenské a energetické infrastruktury je obtížné zajistit komplexní pokrytí stávající ruskou protivzdušnou obranou," tvrdí obranný analytik Mattias Eken z RAND Europe.

Ukrajina již opakovaně útočí na cíle, které jsou pro ruský ropný průmysl a obranné kapacity kritické. Vojenské letecké základny jako Engels a rafinerie, například v Tuapse, byly zasaženy několikrát, což dokazuje, že ruská protivzdušná obrana je již nyní pod tlakem. "Rusko si vzhledem ke své velikosti bude muset stanovit priority, které oblasti a aktiva bránit. Tím může ponechat některá místa infrastruktuře, která budou zranitelná," dodává Eken.

Ukrajinci chystají novou zbraň. S technologií "od nacistů" chtějí zahltit Rusy. (Celý článek s videem zde)