1 0 0 30.06.2025
Praha 30. června 2025 (PROTEXT) - Hlasoví asistenti, kuchyňské roboty, chytrá světla a mnoho dalších chytrých zařízení se stalo nedílnou součástí našeho každodenního života a mění způsob, jakým interagujeme s naším obytným prostorem. Očekává se, že do roku 2028 bude chytrými domácími systémy vybaveno více než 33 % domácností po celém světě. S rozvojem těchto technologií však přichází také potřeba robustní ochrany před potenciálními zranitelnostmi. Společnost Kaspersky nabízí užitečné tipy, jak denně pečovat o zabezpečení chytrých domácích zařízení, aby byl váš domov nejen komfortní, ale i bezpečný.
Proč jim říkáme „chytré“?
Systémy chytré domácnosti integrují různá zařízení a vytvářejí ekosystém, který umožňuje bezproblémovou interakci mezi zařízeními a uživateli. Obvykle má nějakou centrální komunikační a řídicí jednotku, která funguje jako mozek chytré domácnosti. Systémy mohou obsahovat širokou škálu zařízení, jako jsou kamery, senzory a pohonné mechanismy, a různé domácí spotřebiče, například ledničky, toustovače, pračky a vysavače. Tato zařízení bývají propojena jak mezi sebou, tak i s dalšími systémy prostřednictvím internetu.
Uživatelé mohou pro interakci s chytrou domácností volit různé možnosti:
Hlavní výhodou systému chytré domácnosti je snadné a pohodlné používání jejího vybavení. Uživatelé mohou nastavit konkrétní časy, kdy mají zařízení provádět nějaké akce, například rozsvícení světel při západu slunce. Zařízení lze naprogramovat také tak, aby reagovala na specifické události – například příchod uživatele domů vyvolá spuštění klimatizace. Jako sci-fi už nezní ani televizory s vestavěnou technologií umělé inteligence, které vám mohou pomoci identifikovat pokrm, který vidíte na obrazovce, najít příslušný recept, porovnat potřebné suroviny s těmi, které máte v ledničce, a vytvořit seznam, co je ještě třeba dokoupit.
Navzdory výhodám, které systém chytré domácnosti přináší, je jeho Achillovou patou připojení k internetu. Připojení zařízení k místní Wi-Fi síti stejně jako potřeba přihlašování do osobních účtů dělá tyto chytré produkty potenciálně zranitelné vůči hackování. Už se například stalo, že útočníci získali neoprávněný přístup k robotickým vysavačům Ecovacs a mohli tak špehovat jejich majitele nebo je rušit hlasitými zvuky či nekontrolovatelnými pohyby. Teoreticky lze snadno napadnout dokonce chytré matrace připojené k internetu, což činí použití této pomůcky pro lepší spánek potenciálně nebezpečným.
Jak omezit rizika zneužití?
Představa, že běžné předměty v domácnosti, které vám denně slouží, by mohly sdílet vaše osobní údaje, odposlouchávat vás nebo vás dokonce sledovat, vypadá děsivě. Není však třeba začít panikařit a zbavovat se svých oblíbených domácích pomocníků – případy útoků na zařízení chytré domácnosti jsou zatím spíše výjimečné. Přesto je však dobré dodržovat základní bezpečnostní pravidla, abyste si mohli bezpečně užívat výhod chytrých technologií a zároveň zabránit hackerům, aby je obrátili proti vám.
Zdroj: Kaspersky