1 0 0 21.07.2025
Když se Bergerová na startu probíhajícího Eura postavila do branky proti Polsku, stala se ve věku 34 let a 269 dní nejstarší německou fotbalistkou, která se kdy na kontinentálním šampionátu představila.
Šanci si musela tvrdě vybojovat, i přes opakovanou krutou diagnózu.
Brankářka z Göppingenu má sice stříbrnou medaili z mistrovství Evropy 2022, ale tam působila jen jako náhradnice. Výraznou roli ovšem sehrála před rokem na olympiádě v Paříži, kde Němky získaly bronz.
Bergerová ve čtvrtfinále chytila dvě penalty Kanadě a stejným způsobem podržela tým i v nastavení duelu o třetí místo proti Španělsku.
Po heroickém výkonu v sobotním čtvrtfinále švýcarského Eura proti Francii je velebena znovu. Spoluhráčkami, fanoušky, médii.
"Spoluhráčky se k ní seběhly a gratulovaly tak, jako by právě viděly biblický zázrak," napsal britský list The Guardian.
"Německo dostalo do semifinále hrdinství Bergerové," referovala zase americká televize CNN.
Němky hrály v sobotu už od třinácté minuty bez vyloučené Kathrin Hendrichové, která viděla červenou kartu za tahání soupeřky za cop.
Bergerová tak musela v brance čarovat a během 120 minut předvedla devět zákroků, podle BBC nejvíce ve vyřazovací fázi ženského Eura od roku 2013.
V prodloužení ji za stavu 1:1 nejvíce ohrozila nechtěná hlavička vlastní spoluhráčky Janiny Mingeové, proti níž vytasila Němka podle mnohých nejhezčí zákrok celého turnaje.
V první sérii penalt pak Bergerová "vyčapala" Amel Majriovou a v sedmé rundě celý rozstřel ukončila zákrokem proti Alici Sombathové. K tomu ještě v páté sérii přispěla vlastní proměněnou penaltou.
"Věděla jsem, že díky ní budeme v penaltách silné. Je skvělá brankářka, tak klidná a chytrá. Jsme rády, že ji máme v týmu," jásala německá záložnice Sjoeke Nuskenová.
Sama Bergerová připisovala veškeré zásluhy skromně celému týmu. "Měli bychom mluvit o výkonu celého družstva. Ten byl zkrátka úžasný a neuvěřitelný," popisovala.
Na přetřes přišel i její silný životní příběh.
V roce 2017 jí byla během působení v anglickém Birminghamu diagnostikována rakovina štítné žlázy. Bergerová nastoupila léčbu a k fotbalu se byla schopna vrátit po 76 dnech.
Přestoupila do londýnské Chelsea a zdálo se, že její kariéra nabírá vzestupný směr. Jenže během zmíněného Eura 2022 se dozvěděla, že se rakovina vrátila.
Opět byla už po několika měsících zpátky na hřišti.
"Fotbal mi zachránil mozek a duševní zdraví. Měla jsem se díky němu čeho držet. Musíte se soustředit na něco jiného," vysvětlovala tehdy.
Dnes je posledním viditelným znakem toho, čím si Bergerová prošla, tetování na jejím krku. Nápis "vše, co máme, je teď" zakrývá jizvy po léčbě zákeřné nemoci.
"Já ale nejsem zrovna emocionální člověk. Cokoliv se v tom roce 2022 stalo, to už je teď minulost. Já se těším na budoucnost, teď žiju svůj nejlepší život a čas strávený tady na turnaji mě naplňuje hrdostí," vyprávěla brankářka po vyřazení Francie.
Na klubové scéně působí od loňského roku v newyorském Gothamu, kde hraje i se svou životní partnerkou, anglickou reprezentační obránkyní Jessicou Carterovou. Ta je ve Švýcarsku na Euru také.
A pokud Angličanky v úterý večer v semifinále porazí Itálii a Němky ve středu uspějí proti Španělsku, utkají se Bergerová s Carterovou v pikantní bitvě o zlato.
"Ann-Katrin má za sebou extrémní zážitky. Její víra a životní cesta jí přinesly takovou trpělivost a klid, které přenáší na celý tým," řekl o Bergerové trenér německých žen Christian Wück.