0 0 0 23.07.2025
Dva pozorovatelé - jeden profesionální, druhý amatérský - se v noci z 22. na 23. července 1995 stali nečekanými partnery při jednom z největších objevů komet moderní doby. Amatér Bopp, který nikdy předtím žádnou kometu neviděl a ani nevlastnil dalekohled, byl s přáteli venku pozorovat hvězdy. Profesionál Hale byl doma v Novém Mexiku. Oba muži spatřili neznámý rozmazaný objekt v rozmezí zhruba pěti minut.
A ani jeden z nich nevěděl, že ten druhý ho objevil taky.
"Tom byl uprostřed ničeho," vzpomínal Hale na kolegu Boppa, když v roce 2018 zemřel. "Musel jet domů, aby poslal telegram."
Obrovská vlasatice se na počest svých objevitelů vepsala do dějin jako Hale-Boppova. V plné kráse se lidstvu ukázala hlavně v březnu 1997, kdy se nejvíc přiblížila k naší planetě. Pozorovat ji však bylo možné pouhým okem po dobu rekordních 18 měsíců. Dvojnásobně tak překonala Velkou kometu z roku 1811, která do té doby držela prvenství s devíti měsíci.
Hale-Boppova kometa zaujala hlavně svou superjasností. Její jádro měřilo podle odhadů přibližně 60 kilometrů - u ostatních komet většinou nepřesahuje 16 kilometrů. Díky tomu zářila tisíckrát jasněji než slavná Halleyova kometa ve stejné vzdálenosti. Její dva ohony, modrý plynný a žlutobílý prachový, byly viditelné i ze světelně znečištěných oblastí. V březnu 1997 se nejvíce přiblížila k Zemi a díky zatmění Slunce, které tehdy pozorovali lidé z Mongolska a Sibiře, byla viditelná dokonce i během dne.
Slávu komety ale zastínil i tragický příběh. Ve Spojených státech spáchalo 39 členů kultu Nebeská brána hromadnou sebevraždu. Věřili totiž, že v ohonu komety letí vesmírná loď, která vyzvedne jejich duše, jakmile opustí svou tělesnou schránku.
Hale-Boppova kometa proletěla naší sluneční soustavou už před více než čtyřmi tisíci roky - v době, kdy vznikaly první civilizace. A vrátí se znovu až za přibližně 2380 let.