38 0 0 27.04.2025
Do konce tohoto týdne obdržely finanční úřady 1,997.389 daňových přiznání. "Podíl elektronicky podaných přiznání prozatím v souhrnu činí téměř 65 procent. Právnické osoby podávaly téměř výhradně elektronicky," uvedla Finanční správa. Elektronická forma podání převažovala i u fyzických osob, kdy přiznání on-line odevzdalo 60 procent z celkem 1,76 milionu poplatníků.
Finanční správa i daňoví poradci doporučují podat přiznání prostřednictvím portálu Moje daně. "Portál Moje daně je intuitivní a podání přiznání je zde relativně jednoduché i pro laika. Navíc umožňuje odeslat přiznání rovnou po jeho vyplnění, což šetří čas," řekla ČTK daňová poradkyně ze společnosti BDO Monika Lodrová.
"Alternativně lze podat (přiznání) přes datovou schránku nebo pomocí uznávaného elektronického podpisu jako přílohu e-mailu na adresu podatelny příslušného finančního úřadu. Tato možnost se ale příliš nedoporučuje kvůli nižšímu komfortu a možným technickým problémům," doplnila daňová poradkyně ze společnosti KODAP Barbora Jeníková.
Daňové přiznání musí podat každý, kdo měl loni příjmy větší než 50.000 korun, pokud to nebyly příjmy od zaměstnavatele, u kterého podepsal takzvané prohlášení poplatníka. "Samostatné podání daňového přiznání se týká i osob, které pracují současně pro více zaměstnavatelů, kombinují zaměstnání s podnikáním, mají příjmy z pronájmu nemovitostí nebo výnosy z kapitálových investic," upozornila ředitelka poradenské společnosti Crowe Ivana Brancuzká. Přiznání naopak nemusejí podávat živnostníci, kteří využívají paušální daň.
Za pozdní podání přiznání hrozí pokuta. "Zpoždění s podáním do pěti pracovních dnů správce daně dle zákona toleruje, ale pak už začínají sankce 0,05 procenta z daně za každý den prodlení. V extrémním případě může pokuta činit až pět procent z celkové daně," upozornila Lodrová.
Lidem, kteří odevzdali elektronické daňové přiznání po 1. dubnu, začne Finanční správa vyplácet přeplatky na dani od května. Lhůta pro vyplacení přeplatků je třicetidenní.