2 0 0 15.04.2025
"I kdyby tam tahle vláda byla znovu, měla by udělat nějakou revizi," tvrdí odborář. Lidé, kteří pracují v hutnictví, jsou například vystavováni extrémním teplotám. "Když máte venku 30 stupňů, tak v té hale je třeba 80." V takových podmínkách člověk vypotí i čtyři litry vody za směnu," upozorňuje Ďurčo.
Kdyby prý bylo na něm, Green Deal by úplně zrušil. Uvědomuje si ale, že je to nereálné, protože automobilový průmysl už investoval obrovské prostředky, aby mohl přejít na výrobu elektroaut. Žádá nicméně revizi a připomíná, že aby některé podniky nemusely zavírat, "dělají de facto za výrobní náklady".
"Inflaci budeme dohánět ještě zhruba dva roky. Evropa by si měla uvědomit, že ty emisní limity jsou moc přísné - že to prostě nejde splnit a některé technologie ještě nejsou. Evropa si musí uvědomit, že Česká republika není Finsko nebo Švédsko, že tam mají úplně jiné podmínky na to, aby měli vítr, aby měli energii z moře. I když tady my v České republice dostavíme jádro, stejně budeme muset používat uhlí nebo plyn," uzavírá.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:06-6:52 Těší se na možnou výměnu vlády po volbách? Jakou zkušenost má s vyjednáváním se současným vedením země? Mohou být vůbec odbory s vládou za dobře? Co všechno by měla případná nová vláda po té staré napravit?
06:52-12:32 V jakém stavu jsou lidé na konci profesní dráhy ve fyzicky náročném povolání? Proč by se ve prospěch těchto lidí nemohly více zapojit samotní zaměstnavatelé? Dočká se někdy Česko skutečně zodpovědné důchodové reformy?
12:32-15:36 Počítá Ďurčo s tím, že by mohl být Andrej Babiš příštím premiérem? Věří, že za jeho případné vlády by šla vyjednávání lepším směrem?
15:36-23:04 Jak může konkurenceschopnost tuzemských průmyslníků přímo ovlivnit samotný stát? Jakou podporu průmyslu by si představoval? Zrušil by Green Deal? Co říká na kroky Donalda Trumpa? Hrozí zavírání podniků?
23:04-28:21 Kolik pracovních míst je ohroženo? Dalo se na Trumpa podruhé v čele USA nějak připravit? Může to být pro Evropu příležitost? Jak těžké bude přenastavit fungování?