0 0 0 02.07.2025
Mariupol, kdysi rušné průmyslové centrum a strategický přístav na březích Azovského moře, se během několika týdnů na jaře 2022 proměnil v symbol destrukce. Brutální ruské obléhání, které zabilo tisíce civilistů a srovnalo s povrchem většinu města, zanechalo za sebou zničenou infrastrukturu, ale i hluboké psychologické jizvy.
Pod patronátem ruských úřadů a s přímou podporou vedení Petrohradu probíhá každé léto i zimu série ozdravných táborů pro děti z Mariupolu. Ty se konají v rekreačních střediscích nedaleko Petrohradu a podle oficiálních údajů se jich má letos zúčastnit více než dva tisíce školáků. Program je oficiálně označován za zdravotně-rekreační, avšak jeho skutečný obsah odhaluje něco mnohem temnějšího.
Děti jsou během několika týdnů vystaveny intenzivní ideologické výchově. Táboroví vedoucí - často čerství absolventi pedagogických škol - mají za úkol "rozvíjet národní identitu" a "vést děti k lásce k vlasti". V reálném překladu to znamená jediné: přepsání ukrajinské identity a její nahrazení ruskou.
Součástí táborového programu jsou exkurze do petrohradských muzeí s patriotickou tematikou, výtvarné soutěže na téma války nebo besedy o Puškinovi a dějinách Rusi. V Den Ruska se děti účastní slavností, malují ruské památky na plátěné tašky a nahrávají videa o tom, co pro ně znamená "jejich vlast".
Tábory pro děti nejsou izolovanou aktivitou, ale součástí širší strategie kulturní asimilace. Podle ukrajinských úřadů bylo do Ruska od začátku války odvezeno téměř 20 tisíc dětí z okupovaných území, přičemž skutečné číslo může být ještě vyšší. Právě kvůli těmto deportacím vydal Mezinárodní trestní soud zatykač na prezidenta Putina.
Obnova Mariupolu přitom probíhá i s tichou spoluúčastí německých firem. Ty se podílejí například na dodávkách technologií a stavebního vybavení, i když často skrze prostředníky. Spoluvina se tak rozpouští v mlze obchodních vztahů, ale výsledkem zůstává totéž: rekonstrukce zničeného města, které se má stát výkladní skříní ruské přítomnosti na Ukrajině.
Z psychologického hlediska je situace alarmující. Děti, které prošly válkou, mnohé přišly o blízké nebo byly svědky násilí, často vykazují příznaky posttraumatického stresu. Psychologové v táborech zaznamenali případy, kdy děti při slavnostním výstřelu z děla padaly na zem, protože výstřel považovaly za začátek dalšího útoku. Navzdory vnějšímu optimismu táborových vedoucích zůstává trauma hluboko zakořeněné.
Mnoho z mariupolských dětí má dnes ruský pas, ukrajinské kvůli okupaci nikdy nedostaly. Jedna z dívek, která tábor popsala jako příležitost k zotavení, zároveň pro The Moscow Times přiznává, že její sen o životě v Rusku se střetává s realitou: nízkými platy a vysokými životními náklady a pocitu vykořenění. Mariupol tak zůstává městem duchů - nejen kvůli zničeným domům, ale i kvůli ztrátě identity jeho obyvatel.