5 0 0 27.05.2025
Rodina pro každého z nás může znamenat něco jiného. Někdo v ní cítí oporu, nemohl by bez ní být, někdo dává přednost kamarádům, ale domov pro něj může znamenat bezpečný přístav. Jak dopadl průzkum o spokojenosti českých domácností?
Výsledky průzkumu ukazují, že průměrná úroveň míry bezpečí v českých rodinách dosahuje 62 bodů ze 100. Češi si v naprosté většině případů vedou dobře v ochraně svých blízkých před vážnými riziky, jako je násilí nebo závislosti. Právě tato oblast drží celkové hodnocení nejvýš.
Vysoké skóre má i každodenní fungování, pokud ho rodiny sdílejí aktivně - například stolují společně, podnikají výlety nebo pečují o domácí mazlíčky. Naopak nejnižší hodnocení má oblast zdraví a péče. Mnoho lidí si není jistých, zda by se zvládlo postarat o nemohoucího člena rodiny.
Zajímavý pohled nabízí i otázka politických názorů. Ukazuje se, že v rodinách, kde panuje shoda na společenských tématech, je vyšší pravděpodobnost celkového souladu. Tam, kde se lidé neshodnou v pohledu na svět, častěji dochází i ke sporům o výchovu, peníze nebo hodnoty. Zároveň mnoho domácností přiznává, že se o politice v rodině raději ani nebaví, protože ví, že by se neshodli.
"To, že nesouzním s politickým názorem, neznamená, že budu přilévat olej do ohně - to by dobře neskončilo. Moje maminka je zastánkyní zvláštních názorů. Samozřejmě ji vyslechnu, i když s polovinou z nich nesouzním," popisuje v průzkumu třicetiletá žena.
Pocit bezpečí v rodině je zásadní pro naši psychickou pohodu, stabilitu i vztahy napříč generacemi. Výsledky průzkumu ukazují, že jej nejvíce ovlivňuje důvěra, sdílený čas, komunikace a schopnost být si navzájem oporou - bez ohledu na složení domácnosti. UNIQA se jako finanční dům snaží pomáhat rodinám primárně svými službami. Rozšiřuje však i přímou pomoc rodinám skrze své aktivity společenské odpovědnosti.
"Jako společensky odpovědná firma se dlouhodobě věnujeme tématu duševního zdraví a velmi si vážíme naší dosavadní spolupráce s Linkou bezpečí a Ligou za duševní zdraví. Výsledky tohoto průzkumu nám však ukázaly, že je čas rozšířit naši pomoc ještě dále - přímo do rodin. Zjištění, že rodiny jsou silně ohrožené neschopností postarat se o své nemohoucí blízké, je silné a závažné. Právě proto jsme založili Nadační fond UNIQA vedený v Nadaci Pontis, jehož prostřednictvím začneme podporovat i projekty péče, které rodinám poskytnou alespoň krátkodobou úlevu. Půjde například o terénní psychologickou pomoc nebo o tábory pro zdravé děti v domácnostech, kde se veškerá pozornost soustředí na nemocného člena rodiny. Chceme, aby rodiny věděly, že v tom nejsou samy," vysvětluje generální ředitel UNIQA Rastislav Havran.
Bezpečí v rodině se ale netýká jen vztahů mezi lidmi. Z výzkumu vyplynulo, že psy a kočky lidé považují za plnohodnotné členy rodiny, ale i papoušky. Domácí mazlíčci podle respondentů přispívají k pocitu pohody a pomáhají udržovat společné rituály - například procházky nebo večerní kontakt u televize. Zvíře má 6 z 10 českých rodin, nejčastěji rodiny s dětmi nebo vícegenerační domácnosti.