Kategorie zpráv

Putin má problém daleko přesahující válku. Píseň ze sovětských časů už dávno neplatí

Putin má problém daleko přesahující válku. Píseň ze sovětských časů už dávno neplatí; Zdroj foto: Reuters

Ruský ministr práce Anton Kotjakov v pondělí na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil rozsah problému. "Podle našich odhadů potřebujeme do roku 2030 zapojit do ekonomiky 10,9 milionu lidí," řekl Putinovi podle oznámení z Kremlu.

Podle Kotjakova je třeba nahradit 10,1 milionu lidí, kteří dosáhnou důchodového věku, a také zaplnit 800 tisíc nových pracovních míst. Ministr práce varoval, že pokud růst produktivity nedosáhne předpokladů zabudovaných do současné prognózy, může dojít k "dalšímu nedostatku pracovníků".

Tyto poznámky zazněly při kremelském zasedání, které bylo zaměřené právě na demografii a zdravotnictví v Rusku. Členové Putinova kabinetu diskutovali mimo jiné o tom, jak zvýšit porodnost. Debatovalo se třeba o daňových úlevách pro početné rodiny.

Putin učinil z populačního růstu národní prioritu. Označil jej za otázku přežití a od té doby povzbuzuje ženy, aby měly až osm dětí. "Často řešíme demografické problémy a pravděpodobně si všichni pamatujeme píseň ze sovětských časů, ve které se říkalo: 'když dívky přijdou tancovat, některé stojí po stranách, protože podle statistik vychází devět chlapců na deset dívek'. Naše statistiky se ale změnily a teď máme nedostatek žen," uvedl ruský prezident.

Podle oficiálních údajů se v roce 2024 počet narozených dětí v Rusku snížil na 1,22 milionu, což je nejnižší úroveň od roku 1999, zatímco počet zemřelých se zvýšil o 3,3 % na 1,82 milionu. Počet obyvatel země v loňském roce činil přibližně 146 milionů.

Zvýšení porodnosti ale není jediným problémem Ruska. Válka na Ukrajině prohloubila nedostatek pracovních sil, protože zranění a úmrtí na bojišti snižují počet lidí v produktivním věku. Současně také mladí a vzdělaní Rusové odcházejí ze země.

Podle srpnové zprávy amerického think-tanku Atlantic Council jsou demografické vyhlídky tak chmurné, že by se počet obyvatel země mohl do konce tohoto století snížit na polovinu.

Ruské podniky už teď pociťují důsledky. Zaměstnavatelé se stále častěji obracejí na důchodce, a dokonce i na mladistvé, aby obsadili pracovní pozice. Nedostatek pracovních sil zvyšuje mzdy a podporuje inflaci, přičemž pak dochází k napětí v ekonomice, která je již tak narušena válečnými výdaji.

Koncem roku 2023 se ruská ekonomika rozjela natolik, že centrální banka varovala před "přehřátím". Tato dynamika může ale nyní slábnout. Minulý měsíc ruský ministr hospodářství Maxim Rešetnikov varoval, že země je "na pokraji" recese.

Pračky i staré zbraně. Rusům jsme se smáli a oni nás zase vypekli, tvrdí Zrno (celý článek s videem zde)