53 0 0 26.07.2025
Putin ze všech sil předstírá, že se snaží o obnovení vztahů se současnou americkou administrativou, aby dodal zdání, že plní touhu prezidenta Donalda Trumpa dojednat příměří, píše analytik Pavel Baev. Pokaždé, když je Trump z vývoje na Ukrajině zklamaný, ruský prezident mu zalichotí a posílá vyjednavače.
Trump nyní hrozí novými sankcemi, Kreml se jich ale nemusí po svých zkušenostech příliš obávat. Víc znepokojen musí podle Baeva být ze sbližování americké politiky s pevným postojem klíčových evropských států ohledně převzetí větší odpovědnosti za podporu Ukrajiny.
Rusové se stále brání kritice Trumpa, ale o to víc verbálně útočí na Evropany, zejména na německého kancléře Friedricha Merze. "Těžko ale popřou fakt, že západní lídři se stále častěji shodují," tvrdí ve svém článku analytik Institutu pro výzkum míru.
Významnější ruští experti tvrdí, že rozhovory se Spojenými státy mají pouze taktický význam a že Rusko se musí připravit na dlouhou válku. Putin sice může věřit v brzké vítězství nad vyčerpanou Ukrajinou, ale takové vnímání situace se podle Baeva stále více odchyluje od reality.
Ruské jednotky platí mimořádně těžkými ztrátami, které každý den přinášejí jen několik kilometrů čtverečních území. "Nabírání dobrovolníků pro 'masomlýnek' se stává pro regionální rozpočty neúměrně drahé a přináší výsledky, které nemohou kompenzovat ztráty," píše Baev
Strategie pro dlouhou válku degraduje ruskou ekonomickou základnu, která má za následek stagnaci vojensko-průmyslového komplexu a prohlubující se recesi v civilním sektoru. Putin podle Baeva už připouští, že vojenské výdaje jsou příliš vysoké.
Sladit rostoucí poptávku po lidských a materiálních zdrojích pro válečné účely s návrhy ekonomů na omezení těchto výdajů se může ukázat jako nemožný úkol. Vše zhoršuje prudký pokles příjmů z vývozu ropy a problémy s nadměrným zdaněním právě v energetickém sektoru, které nezvrátí trend snižování produkce.
"Mnoho skupin, které jsou součástí ruských elit, stejně jako většina populace, si přeje, aby válka skončila. Putinova diplomatická kamufláž k zakrytí jeho skutečného plánu nepřestat válčit zmařila jejich naděje. Zjevné selhání této hry spočívá v tom, že získal příliš málo času, aby zajistil rozhodující úspěch pro ruské agresory na kterémkoli z bojišť," tvrdí analytik Baev.
Putinův ještě větší omyl podle něho spočívá v tom, že podcenil dopad na opotřebení Ruska v dlouhé válce. Situace v zákopech se příliš nezmění a Putin nemůže udělat nic s tím, aby nečelil korodování schopností Ruska dále udržovat válečnou mašinerii.