0 0 0 02.07.2025
Důvodem je snaha omezit výdaje královské rodiny, které by se měly v příštích letech zvyšovat zejména kvůli opravám Buckinghamského paláce. S odvoláním na vyjádření královského paláce to napsal web stanice BBC.
Devítivagonovou soupravu britská vládnoucí dynastie využívá zejména při cestách po Británii, její provoz však monarchie vyhodnotila jako příliš drahý. Například dvoudenní únorová cesta vlaku mezi Londýnem a hrabstvími Gloucestershire a Staffordshire stála 44 tisíc liber (téměř 1,3 milionu Kč).
Vlak byl oblíbeným dopravním prostředkem v dobách královny Alžběty II. Intenzivně využíván byl třeba při jejích oslavách zlatého a diamantového výročí. To ale bylo naposledy v 80. letech minulého století, píše BBC. Za loňský a letošní rok zatím vyrazil podle záznamů královské rodiny pouze dvakrát, což vyvolává otázky, zda se náklady na údržbu a provoz vlaku vyplatí.
"Když jdeme kupředu, nemůžeme být svázáni minulostí," uvedl James Chalmers, který je zodpovědný za finanční záležitosti královské rodiny. Vlak je sice podle něj neopakovatelným symbolem milovaným lidmi a loučení s ním bude těžké, avšak čísla hovoří jasně.
Náklady na další cesty monarchů rostou, jen za 55 let od loňského roku zaplatila Británie téměř 600 tisíc liber. Celkové cestovní výdaje pak převyšují minulé období mnohonásobně.
Britská královská rodina má podstatnou část příjmů ze státní dotace, která je určena na financování královniných oficiálních povinností, platy zaměstnanců a na údržbu paláců. Zatímco v období 2024-2025 dotace činila 86,3 milionu liber, v období 2025-2026 se má zvýšit na 132,1 milionu liber, píše BBC. Důvodem jsou hlavně náklady na opravu hlavního královského sídla, Buckinghamského paláce. Část veřejnosti se přitom k rostoucím nákladům na fungování monarchie staví kriticky.