24 0 0 11.04.2025
Opakuje se to každý týden. Do areálu hutě Liberty Ostrava, které nechal padnout jejich poslední majitel Sandžív Gupta, když odtud vyvedl veškeré vydělané miliardy, jednou za sedm dnů přijíždí třicetikubíková cisterna společnosti FCC ČR. Míří k zaplněným jímkám u dávno studených a špinavých koksoven.
Tam odčerpá maličkou část z nahromaděné toxické směsi plné jedovatých kyanidů, fenolu či čpavku a tekutinu odveze k likvidaci. Jak teď pro agenturu ČTK spočítal Šimon Peták, insolvenční správce Liberty Ostrava, každý měsíc si tenhle proces vyžádá 25 milionů korun. "V majetkové podstatě nejsou finanční prostředky pro dlouhodobé udržování koksovny v tomto režimu," prohlásil Peták.
"Máme dvě nádrže na znečištěnou vodu s obsahem šest tisíc kubíků, které jsou už skoro naplněné - zbývá jedna desetina v jedné nádrži," cituje ředitele koksáren Kamila Kičmera zápis ze zasedání výboru zaměstnaneckých odborů, které proběhlo letos 6. března.
"Pokud bude přibývat vody takovým tempem, jako přibývalo v listopadu, máme kapacitu na půl roku," vypočítal loni na začátku prosince Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí Liberty Ostrava. Toxická kapalina totiž přibývá s každým deštěm, který smývá špínu ze starých koksoven.
Společnost FCC ČR, jež má odvoz nebezpečné tekutiny na starosti, se k situaci vyjadřovat nechce. Její mluvčí už dříve oznámil, že dle uzavřené smlouvy nemůže poskytovat informace třetím stranám.
Správce Šimon Peták se v minulých dnech obrátil na zajištěné věřitele podniku v čele se státní Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). Chce po nich vědět, jak má s koksárenskou ekologickou kalamitou naložit.
Navrhuje tři řešení. Buď dál toxickou směs vyvážet a čekat, až se jímky naplní a zasáhne stát, nebo nedělat nic a problém nahlásit České inspekci životního prostředí. A třetí variantou je za předběžných 123 milionů dokončit proces odstavování koksoven, tedy ekologicky demontovat nejznečištěnější místa v zaprášeném provozu. Poté by už k tak zásadnímu hromadění toxických vod docházet prý nemělo.
"Tato částka je nejen investicí do ochrany životního prostředí, ale také do zachování hodnoty samotného předmětu zajištění, kterým je celý areál koksovny," prohlásil Šimon Peták.
Deník Aktuálně.cz o nynějším vývoji mluvil s Janem Černým, mluvčím Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Ten potvrdil, že dopis od Petáka dostali a nyní posuzují všechny možnosti. Do Velikonoc by měli mít jasno. "Chceme rozhodnout příští týden," řekl Černý v pátek.
Přestože toxické vody ze zbankrotovaných hutí jsou rizikem pro celý region, ostravští úředníci oznámili, že prý nejde o jejich starost. "Krajský úřad se ve věci nad rámec zákonných postupů neangažuje. Povinnost likvidovat znečištěné vody náleží společnosti Liberty Ostrava," odpověděla už dříve Miroslava Chlebounová, mluvčí hejtmanství, reportérovi Aktuálně.cz.
Situaci významně komplikuje i to, že městská centrální čistička zničená loňskými povodněmi stále nedokáže zpracovávat odpadní vodu z Liberty Ostrava.