7 0 0 03.07.2025
Dodáním nových posil by tak Severní Korea počet svých vojáků, kteří se už na bojišti rusko-ukrajinské války pohybují, ztrojnásobila. Od listopadu se totiž na tisíce kilometrů dlouhou pouť směrem na západ vydalo přes 11 tisíc severokorejských bojovníků, kteří Moskvě pomohli vytlačit Ukrajince z ruské Kurské oblasti.
Západní představitelé se domnívají, že při tom zahynuly nebo bylo zraněny přibližně čtyři tisíce severokorejských vojáků. Spolupráce Pchjongjangu s Moskvou, kterou odborníci někdy označují jako takzvanou "novou osu zla" (Moskva-Teherán-Pchjongjang), ale od té doby roste.
"Využívání elitních severokorejských jednotek Ruskem ukazuje nejen jeho rostoucí závislost na totalitních režimech, ale také vážné problémy s jeho mobilizační rezervou," řekl před pár dny ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Kim Čong-un podle něj riskuje, že vystaví sám sebe a svou vládu nebezpečí kvůli tomu, že pošle na frontu tolik elitních vojáků, přičemž už u předchozích severokorejských výsadků byla poměrně vysoká míra úmrtnosti.
Podle zdrojů z ukrajinských tajných služeb, které CNN cituje, funguje spolupráce tak, že Severní Korea dodává lidskou sílu - tedy zmiňované vojáky - a ruské ministerstvo obrany zase vybavení, zbraně a střelivo. K dalšímu nasazení severokorejských vojsk na Ukrajině by tak podle televize mohlo dojít již v červenci nebo srpnu, kdy Moskva zřejmě plánuje novou rozsáhlou ofenzivu na bojišti.
Správa ukrajinské zpravodajské služby podle CNN tvrdí, že ruská vojenská letadla jsou nejspíš modernizována pro přepravu personálu, aby desítky tisíc vojáků mohla transportovat navzdory velké vzdálenosti skrz ruskou Sibiř.
"Objevují se zvěsti, že ruští generálové už v Severní Koreji cvičí vojáky," řekla CNN Jenny Townová, ředitelka korejského oddělení Stimson Center (americký nevládní neziskový think-tank, který se zaměřuje na analýzu a řešení otázek globálního míru, bezpečnosti a prosperity - pozn. red.). Číslo 30 tisíc je ale podle ní nadhodnocené a myslí si, že se bude jednat spíše o vyslání deseti až dvaceti tisíc vojáků, kteří budou "dodáváni" postupně.
Přestože k prvnímu nasazení severokorejských vojáků došlo už v listopadu, ruský prezident Vladimir Putin informaci oficiálně potvrdil až v dubnu. V polovině června už ovšem spolupráce probíhala na tak veřejné úrovni, že Putinův poradce a bývalý ministr obrany Sergej Šojgu už podruhé během dvou týdnů vyrazil na návštěvu hlavního města KLDR Pchjongjangu. Šojgu během toho oznámil, že do Ruska bude vysláno tisíc severokorejských ženistů a pět tisíc vojenských stavebních dělníků, aby v Kurské oblasti "odminovali a obnovili infrastrukturu zničenou okupanty".