Kategorie zpráv

Staré vztahy s USA jsou minulostí, budeme reagovat rázně, říká nový kanadský premiér

Staré vztahy s USA jsou minulostí, budeme reagovat rázně, říká nový kanadský premiér; Zdroj foto: Reuters

Dlouhá dekáda stabilní integrace mezi Kanadou a USA, včetně rozsáhlé obchodní a bezpečnostní spolupráce, podle Carneyho skončila. "Starý vztah, který jsme měli se Spojenými státy, skončil," prohlásil kanadský premiér ve čtvrtek v Ottawě. "Je jasné, že USA již nejsou spolehlivým partnerem," konstatoval.

Carney tak reagoval na hrozby Donalda Trumpa, který na své sociální síti Truth Social oznámil, že Kanada a Evropská unie mohou čelit "rozsáhlým clům, mnohem větším, než se v současnosti plánuje", pokud se spojí proti zájmům USA. Trump navíc ve středu slíbil zavedení 25procentního cla na veškeré automobily a autodíly vyrobené mimo Spojené státy, což kanadský premiér označil za "přímý útok" a porušení dohod.

Kanada připravuje odvetu

Kanadská vláda proto připravuje odvetná opatření. "Budeme reagovat rázně. Nic není vyloučeno ze hry, abychom bránili naše pracovníky a naši zemi," uvedl Carney. S tím, že rozsah a detaily odpovědi budou oznámeny po 2. dubnu.

Napjatá situace se odehrává v čase předčasných federálních voleb, které Carney vyhlásil na 28. dubna. Rozhodnutí předběhnout plánovaný říjnový termín je podle pozorovatelů motivováno rostoucí podporou liberálů, která přišla po eskalaci napětí s USA. Carney, který složil přísahu 14. března jako nástupce Justina Trudeaua, chce využít momentu, kdy je vnímán jako silný krizový lídr.

Konzervativci ztrácí náskok

Ještě na konci loňského roku měli konzervativci v čele s Pierrem Poilievrem pohodlný dvouciferný náskok. Dnes je situace jiná. Průzkum agentury Ipsos z 20. března ukázal, že většina Kanaďanů považuje Carneyho za nejvhodnějšího politika, který dokáže zvládnout jednání s Trumpem a chránit ekonomické zájmy země.

Poilievre, který staví na heslech o "Kanadě na prvním místě", zatím nedokázal přesvědčit veřejnost, že má plán pro obranu před americkými cly. Jeho kampaň se dosud soustředila především na kritiku domácí hospodářské politiky a tradiční konzervativní témata jako nízké daně nebo snížení vládních výdajů.

Poilievremu škodí blízkost k Trumpovi

Poilievre je stále vnímán jako politik s podobným stylem jako prezident Donald Trump, což mu v minulosti přinášelo podporu mezi voliči nespokojenými s liberální vládou. Nicméně v kontextu současného napětí mezi Kanadou a USA, vyvolaného Trumpovými hrozbami o zavedení cel a provokativními výroky o možné anexi Kanady jako 51. státu, se tato asociace stala pro Poilievreho nevýhodou. Mnoho Kanaďanů nyní vnímá jeho dřívější blízkost k Trumpovi jako problematickou, což vedlo k poklesu jeho podpory.

Podle bývalého lídra liberálů Michaela Ignatieffa je letošní hlasování mimořádně významné: "Země čelí existenčnímu ohrožení své nezávislosti. Myslím, že to nelze brát jinak."

Na rozdíl od Trumpa Carney nevylučuje budoucí dialog, ale zdůrazňuje, že návrat k minulému stavu není možný. "Budeme muset dělat věci, které jsme dříve považovali za nemožné, rychlostí, jakou jsme neviděli po celé generace," zdůraznil Carney.