Kategorie zpráv

Studenti "zbytečných oborů" si budou vysokou školu platit, tvrdí expert Motoristů

Studenti "zbytečných  oborů" si budou vysokou školu platit, tvrdí expert Motoristů; Zdroj foto: Radek Bartoníček

Když Matěj Gregor odcházel z pódia na víkendovém sněmu Motoristů sobě, byl na jeho tváři vidět úsměv a spokojenost. Právě seznámil delegáty sněmu se svými plány v oblasti vzdělávání a delegáti jeho slova odměnili dlouhým potleskem. Nejdříve vsedě a po chvíli dokonce i povstali.

"Rád bych řekl, že existují obory, na které se žádná stipendia nebudou vztahovat vzhledem k naprosté zbytečnosti těchto oborů. Slyšeli jste o oborech jako ekofeminismus, genderová studia, enviromentální filozofie?" ptal se za smíchu spolustraníků.

"Jejich studium stojí zhruba stejně jako studium technologického studenta na Vysoké škole báňské v Ostravě. Pokud bude chtít někdo tyto obory studovat, bude to na základě kapacity univerzity umožněno a univerzita si stanoví školné," pokračoval Gregor.

"Student si školné zaplatí, protože absolvent tohoto oboru nemá pro Českou republiku a pro českého daňového poplatníka žádný ekonomický ani humanitní přínos," pokračoval Gregor. Přítomní byli nadšení, jejich potlesk sílil a mnozí projevovali souhlas i "hučením". 

Vymýtit politiku z učebnic

Podobně se jim líbila další Gregorova představa, která se týkala výuky a učebnic. Je přesvědčený, že do nich pronikla politika, kterou z nich chce zase vymýtit. "Jako Motoristé odmítáme politické vsuvky v českém školství, v učebnicích i v mimoškolních akcích," věří Gregor. Podle něj nic z toho nemá mít na školách místo.

Motoristé sobě podle Gregora chystají hned po nástupu do vlády "obrovský audit", který by měl veškeré politické vsuvky z učebnic i mimoškolních aktivit dostat. 

"Rodič bude mít absolutní plné právo bez udání důvodu omluvit absenci svého dítěte na mimoškolních akcích, případně na vzdělávacích projektech, s jejichž ideologickým zaměřením nesouhlasí," avizoval Gregor. A opět se dočkal velkého potlesku.

Apolitičnost, nebo cenzura?

Mnozí uživatelé na sociálních sítích ale jeho plány kritizují. Obviňují ho z toho, že chce být cenzorem, který bude rozhodovat o tom, co má a nemá být například v učebnicích. Stejně jako mu vyčítají, že výběr vysoké školy nechce nechat na trhu, který sám ukáže, co budou mladí lidé studovat. Gregor kritiku odmítá.

"Totální nesmysl vybírat obory. Takový závan centrálního plánovaní. Stát neví a ani nemůže tušit, koho a v jakém počtu bude ekonomika potřebovat za pět až 15 let. Stavíte to na ubohém argumentu o gender studiích, která se týkají promile studujících. Ten bod vám plave úplně na vodě," sdělil mu jeden z mnoha oponentů na sítích.

Další poukazuje na to, že drtivá většina lidí v Česku našla zaměstnání. "Nějak jsem nepochopil, při dvou procentech nezaměstnanosti, kde jsou ti nezaměstnaní vysokoškoláci a neužitečné obory," vytkl mu.

Proti jeho plánům se ohradil mimo jiné Radim Ivan, který je stejně jako Gregor z Ostravy a jako člen ODS je místostarostou pro školství a strategii na radnici Ostrava-Jih.

"Je úplný nonsens, aby jakýkoliv politik určoval, která vysoká škola má být placená a která nikoliv. Hlavně, že nonstop skandujete, jak je důležité mít ve všem trh. Tohle je socialistický pohled na školství," uvedl Ivan. 

Ten zároveň připouští, že se dá v principu souhlasit s tím, že mají existovat obory, které se vyplácejí. "Ale nemá to určovat stát, ale jednotlivé vysoké školy. Aby toto fungovalo, musí se nastavit prostředí pro to, aby na trhu s obory fungovala zdravá klasická konkurence," dodal.

Video: Školy, jak je známe, končí. V sázce je celý demokratický systém, upozorňuje Kartous.