0 0 0 28.04.2025
Podle Charičeva, který v Putinově administrativě vede tým zodpovědný za sledování trendů ve společnosti, by "hodnotová suverenita" Ruska měla doplňovat politickou, ekonomickou a technologickou nezávislost země. "Podstata hodnotové suverenity spočívá ve schopnosti ruského státu a společnosti bránit svůj systém hodnot. Rusko se v 17. století stalo největší zemí světa a právě jeho rozloha utvářela vývoj země a to, jakým způsobem lidé v Rusku přemýšlí," píše v eseji.
Představitel Kremlu Rusko nazývá "archou lidstva" a varuje před tím, že se nepřátelské země po staletí snažily zmocnit "bohatství země", přičemž odkazuje na ruské přírodní zdroje.
Charičev také tvrdí, že Rusko po celou dobu fungovalo jako most mezi západní a východní civilizací a že země chránila obě strany před "destruktivními konflikty". Hovoří o "zvláštní formě státnosti" Ruska, která hrála "hlavní roli v organizaci společnosti a působila nejen jako politická instituce, ale i jako duchovní centrum".
"To pak utváří zvláštní postoj veřejnosti ke státu: paternalismus, upřednostňování centralizované autority, personalizace a posvátnost státní moci," popisuje kremelský úředník otevřeně.
"Je to pozoruhodné prohlášení vzhledem k tomu, že kremelští představitelé dříve nevyjadřovali své představy o posvátné povaze státní moci v Rusku, alespoň ne veřejně," komentuje vyjádření v eseji ruský nezávislý zpravodajský server Meduza.
Charičev v článku opakovaně odkazuje na ruského prezidenta Vladimira Putina a válku na Ukrajině. Popisuje důležitost rodiny ve "struktuře ruské civilizace" a tvrdí, že slova "Jsme jedna velká rodina" se ozývají i na frontě.
Dva političtí konzultanti, kteří spolupracují s kremelským vnitropolitickým týmem, řekli Meduze, že podle nich Charičev při psaní své eseje myslel na jediného čtenáře: Putina. Nejmenovaný politický stratég s vazbami na Kreml zase novinářům řekl, že text je v podstatě návodem k budování putinismu tak, jak ho dnes známe.