Kategorie zpráv

Unikátní marťanský meteorit jde do dražby. Budete potřebovat desítky milionů

Unikátní marťanský meteorit jde do dražby. Budete potřebovat desítky milionů; Zdroj foto: Profimedia.cz

Kousky Marsu nalezené na naší planetě jsou vzácné, z více než 77 tisíc oficiálně uznaných meteoritů, které na Zemi dopadly, jich jen asi 400 pochází z rudé planety. Kámen, který v listopadu 2023 objevil v africkém Nigeru lovec meteoritů, je navíc unikátní i svými rozměry.

S hmotností okolo 25 kilogramů totiž představuje přibližně 6,5 % veškerého "marťanského" materiálu, který aktuálně na Zemi známe. Podle aukční síně Sotheby's je monumentální červeno-hnědo-šedý úlomek téměř o 70 % větší než jakýkoli jiný ověřený fragment z Marsu. Nabízí tak největší hmatatelné spojení s planetou, která už po staletí fascinuje lidstvo.

Meteorit byl pravděpodobně vymrštěn z povrchu Marsu po srážce s obřím asteroidem a urazil asi 225 milionů kilometrů, než dopadl na Saharu. V červenci 2023 ho v Nigeru objevil lovec meteoritů. Sotheby's ve svém aukčním seznamu uvádí, že jde zřejmě o relativního nováčka tady na Zemi, který poměrně nedávno spadl z vesmíru. "Toto není jen zázračný nález, ale obrovská datová sada, která nám může pomoci odhalit tajemství našeho souseda, rudé planety," řekla Cassandra Hattonová, místopředsedkyně vědy a přírodní historie v Sotheby's.

Kámen nabízí unikátní vhled do geologických procesů, které formovaly povrch Marsu před miliardami let. Analýza jeho vnitřního složení ukázala, že se jedná o typ horniny vzniklé pomalým chladnutím magmatu. Kámen má hrubozrnnou strukturu a obsahuje minerály pyroxen a olivín. Jeho povrch je částečně sklovitý, podle odborníků pravděpodobně kvůli extrémnímu žáru, kterému byl vystaven při průletu atmosférou.

Dražba, která je naplánovaná na 16. července, bude součástí širší aukce s přírodní tematikou. Na seznamu je 122 položek, včetně 193 cm vysoké a tři metry dlouhé kostry ceratosaura, který žil přibližně před 154 až 149 miliony lety. K zakoupení budou také další fosilie, minerály a meteority, které přitahují pozornost nejen badatelů a nadšenců pro vesmír, ale čím dál více také sběratelů.

Někteří vědci však nemají z prodeje meteoritu příliš velkou radost. Ačkoli pár jeho drobných vzorků zůstává v astronomických ústavech, ten hlavní kus se může stát nedostupným. "Byla by škoda, kdyby zmizela v trezoru nějakého oligarchy. Patří do muzea, kde ji lze studovat a kde si ji mohou užít děti, rodiny i široká veřejnost," řekl Steve Brusatte, profesor paleontologie a evoluce na skotské univerzitě v Edinburghu.