3 0 0 28.03.2025
Usha Vanceová (rozená Chilukuriová), držitelka titulů z prestižních univerzit v Yaleu i Cambridgi, je podle mnohých médií ztělesněným amerického snu. Dnes devětatřicetiletá žena se narodila do rodiny indických přistěhovalců a vyrůstala na předměstí San Diega v Kalifornii. Její otec je inženýr a univerzitní učitel, matka molekulární bioložka. Suma sumárum - Usha pochází ze značně odlišných poměrů než její manžel a současný viceprezident Spojených států, čtyřicetiletý J. D. Vance.
Ten se zprvu proslavil knihou Americká elegie, která vyšla v roce 2016. Líčí v ní životy svých předků, své krušné dětství a na základě vlastních prožitků poutavě vypráví o osudech chudých bělošských Američanů. Rodiče J. D. Vance se v jeho ranném dětství rozvedli, jistý čas jej vychovávala drogově závislá matka. Navzdory tomu si rodák z Ohia nakonec cestu k úspěchu našel. Podobně jako jeho žena, která sice pocházela z akademické rodiny, ale zase se musela životem v USA probíjet jako přistěhovalkyně.
Manžely jsou od roku 2014 a mají tři děti - dva syny a dceru. Potkali se při studiích na Yaleově univerzitě, konkrétně na debatním kroužku konaném na téma "sociální úpadek v bílé Americe".
"To, že jsme se já a J. D. vůbec mohli potkat, natož se do sebe zamilovat a vzít se, je důkazem, že je tato země skvělá. Když mě J. D. potkal, přistupoval k našim rozdílům se zvědavostí a nadšením," prohlásila hinduistka Usha dle stanice CBS News loni v červenci na sjezdu amerických republikánů.
O svém manželovi přitom neřekne křivého slova, americká média ji popisují jako oddanou ženu. Stejně tak J. D. se o své choti vyjadřuje pouze v superlativech. "Je mnohem dokonalejší než já. Lidé si ani neuvědomují, jak je skvělá," citoval jej britský list The Telegraph. Jindy zase prozradil, že mu byla obrovskou oporou během studií.
Hezky o ní mluví i bývalí spolužáci, které vyzpovídal britský zpravodajský web BBC. "Byla vynikající studentkou, patřila mezi špičku naší fakulty. Někdy jsou tito studenti takoví, že si chtějí udržet náskok, ona však s ostatními sdílela své přehledné poznámky z přednášek," popsal jeden z nich. "Vždy byla ochotná podat pomocnou ruku," dodal další s tím, že Usha má na svého manžela značný vliv.
Po studiích Vanceová podle BBC působila jako koncipientka u konzervativních soudců, a to včetně nynějšího předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse či Bretta Kavanaugha, dnes soudce Nejvyššího soudu USA. Usha má však za sebou z dnešního pohledu i zajímavý názorový veletoč.
Bývala totiž registrovanou demokratkou a ještě v roce 2014 hlasovala v primárkách této strany. Než se její manžel stal republikánským viceprezidentem, působila v sanfranciské advokátní kanceláři, která se označuje za "radikálně progresivní". Trumpova administrativa přitom proti takovým skupinám obyvatel ostře vystupuje.
Samotnou Ushu pak dle amerického listu The Washington Post, odkazujícího se na svědectví jejích přátel, vyděsilo počínání Trumpa, a to v souvislosti s násilným protestem jeho stoupenců v sídle Kapitolu z 6. ledna 2021. Dav byl tehdy motivován (nejen) Trumpovými tvrzeními o volebním podvodu ze strany vítěze boje o post prezidenta Joea Bidena. Před loňskými prezidentskými volbami pak na sjezdech prý nepověděla o Trumpovi ani slovo, a když už výjimečně veřejně promluvila, bylo to výhradně o svém muži.
Ostatně i J. D. má za sebou názorový obrat. Ještě v roce 2016 tvrdil, že nynější prezident Donald Trump je špatným kandidátem, špatným člověkem obecně a také prohlásil, že jej nikdy nebude podporovat. Podle médií v soukromé konverzaci také prohlásil, že Trump by se mohl stát americkým Hitlerem. Postupem času však Vance začal svůj názor měnit a tvrdil, že se v Trumpovi jen spletl. Dnes je jeho zástupcem.