0 0 0 04.05.2025
Jak moc je pro Ukrajinu důležitá česká pomoc tamnímu zdravotnictví, bylo zřejmé už z nedělních prvních slov prezidenta Ukrajiny Volodomyra Zelenského při setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě.
"Rekonstrukce nemocnic je pro nás skutečnou prioritou, na Ukrajině byly následkem ruských útoků poškozené stovky nemocnic, v regionech blízko fronty je potřeba fakticky postavit novou zdravotnickou síť," prohlásil Zelenskyj s tím, že pondělní konference na toto téma je pro Ukrajinu velmi důležitá. Mimochodem, zmínil se o ní také ve svém prvním příspěvku na sociálních sítích po příletu do Prahy .
O důležitosti svědčí i to, že této konferenci s názvem Global Healthcare Initiative for Ukraine bude přítomná jeho manželka Olena i první dáma České republiky Eva Pavlová, která převzala nad akcí záštitu. "Velmi si vážíme jejich účasti," říká Marek Svoboda, který je výkonným ředitelem Czech Health Technology Institute. Právě tento institut už měsíce konferenci připravuje, na místě budou mimo jiné špičkoví čeští a ukrajinští odborníci.
"Přiletělo nejen nejvyšší politické vedení Ukrajiny, ale také tamní ministr zdravotnictví, ředitelé nemocnic, akademici, výzkumníci i distributoři zdravotních výrobků," vysvětluje Svoboda, který na Ukrajinu často jezdí. Podle něho pracuje tamní zdravotnický personál ve velmi obtížných podmínkách.
"Zdravotníci na Ukrajině jsou pod obrovským tlakem, podmínky, za kterých jsou například chirurgové a sestry a další pracovníci nemocnic schopni pracovat, jsou velmi složité. V některých oblastech operují za neustálého bombardování, často v krytech. Pro nás v Česku je to něco nepředstavitelného. Česká republika je ale jedním z lídrů pomoci ukrajinskému zdravotnictví," uvedl Svoboda.
Podle něho Česko pomohlo ukrajinskému zdravotnictví v mnoha desítkách případů. "Naše firmy jsou jedny z mála, které se nebojí realizovat projekty často v podmínkách ohrožení života. Řešili jsme intenzivní péči, řešili jsme nové operační sály, ale také vybavení do gynekologicko-porodnických ordinací, máme spoustu projektů na obnovu primární péče ve východní části Ukrajiny, kde je pomoc potřeba nejvíce," upozornil.
Významné bylo v tomto směru také otevření historicky prvního Czech Medical Hub v ukrajinském Lvově v minulém měsíci za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Jde o první místo tohoto druhu pro české firmy ve světě. Firmy, které chtějí vstoupit na ukrajinský trh nebo již v této zemi působí, tady najdou veškeré zázemí.
"Je možné tady významně pomoci českým firmám, které nabízejí Ukrajině velmi kvalitní technologie a know-how," vysvětlil Válek, který v té době navštívil několik nemocnic, jež Česko s podporou EU pomáhá rekonstruovat. Ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško upozornil, že Česko v rámci programu EU investuje do této obnovy 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).
Česko tak poprvé získalo přímé financování z EU ve formě bankovních úvěrových záruk, grantů a technické pomoci na projekty zdravotnické infrastruktury na Ukrajině. Vybrané nemocnice se nacházejí ve Lvovské, Rivenské, Volyňské, Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti. Díky poskytnuté podpoře budou moci ukrajinské nemocnice nakupovat například moderní zdravotnické vybavení od českých firem nebo požádat o "měkkou" podporu ve formě školení a koučování od českých expertů.
Pokud jde o české firmy, do programu se zapojily významné společnosti jako například výrobce lůžek LINET, výrobce rehabilitačního vybavení BTL či firma Comedeq, která kompletuje vybavení ordinací. Spolupráce se ale týká i vzdělávání, například šestice studentů z Kyjevského Polytechnického Institutu ukrajinské Národní technické univerzity (NTU) absolvovala specializovaný program připravený ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT zaměřený na vývoj a údržbu inovativních technologií ve zdravotnictví.