1 0 0 30.04.2025
Někdejší viceprezident uznává, že Donald Trump "zdědil krizi na jižní hranici, nejhorší inflaci za posledních 40 let a svět, který je nebezpečnější než v lednu 2021". Pence v článku oceňuje, že "o sto dní později naše země v mnoha ohledech korigovala kurz. Ale výsledky jsou rozporuplné," píše v odkazu na skutečnost, že od Trumpovy inaugurace uplynulo v úterý 29. dubna 100 dní.
Vůbec nejostřeji svého bývalého šéfa kritizuje Pence ohledně domácí politiky. "První čtvrtletí roku 2025 bylo druhým nejhorším hospodářským začátkem prezidentské administrativy od dob Richarda Nixona. Proč? Prezident provedl obrovský politický přešlap v podobě rozsáhlých cel uvalených na přátele i nepřátele. Od chvíle, kdy prezident ohlásil "Den osvobození" (uvalil cla na ostatní státy), tak jediné, od čeho byla Amerika osvobozena, jsou investice v hodnotě bilionů dolarů," píše Pence. Trumpem navrhovaná cla by dle někdejšího viceprezidenta USA znamenala v praxi vůbec nejrazantnější zvýšení daní v době míru v americké historii.
Pence, klasický republikán starého střihu, oceňuje dramatické zklidnění situace na jižní hranici i razantní návrat na Blízký východ, kde americké námořnictvo nemilosrdně bombarduje jemenské Húsíje, kteří útočí na mezinárodní lodní dopravu s Rudém moři. Pence vítá i trilionový obranný rozpočet a návrat bojového ducha do ozbrojených sil, které - podle něj - po mnoha letech opět plní své cíle pro získání nových rekrutů. A oceňuje omezení federálního financování univerzitám, které ignorovaly bující antisemitismus na kampusech.
Pence rovněž uznává Trumpem zmiňovanou nutnost omezit závislost na Číně, ale "namísto trestání spojenců bychom měli sjednotit demokratický svět v obchodních dohodách, které izolují Čínu, a nikoli Evropu a naše tichomořské spojence". Exviceprezident také připomíná snížení daní za první Trumpovy administrativy a zmiňuje, že je nutné ve snižování daní pokračovat. Navzdory škrtům, které provádí Elon Musk, Pence varuje, že státní rozpočet neustále bobtná. "Federální výdaje jsou o osm a půl procenta vyšší než loni!" píše.
Na adresu staronového šéfa Bílého domu má i další kritickou připomínku: "Trumpovy instinkty v oblasti bezpečnosti a národní suverenity jsou jako vždy správné. Pokud však chceme, aby se Amerika stala opět velkou, nemůžeme vyměnit osvědčené konzervativní zásady za populistické fráze. Musíme stát při našich spojencích a postavit se našim nepřátelům. Musíme snížit daně a cla, udržet naši armádu silnou a dobře financovanou a stát v čele světového dění."