5 0 0 10.05.2025
Za ambiciózním projektem stojí bratři Kuršelové, kteří místo nevnímají jen jako památku, ale jako živý organismus s obrovským potenciálem. Po letech chátrání, rabování a požárů stojí nyní tato dominanta Semil před zásadní proměnou. Celková investice do areálu přesahuje půl miliardy korun, část nákladů pokryjí dotační programy, zbytek hradí soukromí investoři z vlastních zdrojů.
"Rekonstrukcí Nové přádelny navazujeme na více než 160letou historii místa, které je symbolem industriálního dědictví regionu. Nechceme bourat, ale navracet život, protože i zapomenuté budovy mohou být plné budoucnosti. Naším cílem je vytvořit centrum, které nabídne kvalitní zázemí pro současné umění i komunitu," uvádí kulturní ředitel společnosti Fabrika 1861 Sebastian Kuršel, který rodinnou firmu vede spolu s bratry Adamem a Jakubem.
Po dokončení proměny, která potrvá do roku 2026, nabídne Nová přádelna devět velkorysých víceúčelových sálů, prostor pro malíře, fotografy i sochaře, a dokonce i tzv. "zlaté patro" - high-tech galerii připravenou na světová jména výtvarného umění. Na střeše vyroste fotovoltaická elektrárna, která zajistí energetickou soběstačnost. Kulturní centrum tak spojí respekt k historii s vizí udržitelné budoucnosti.
A to není všechno. V areálu se plánují i kanceláře, ateliéry, kavárny, restaurace a ubytování. Z bývalé textilky tak vznikne "město ve městě", otevřené nejen umělcům, ale i návštěvníkům všech generací.
Ačkoliv rekonstrukce teprve začíná, život do areálu proudí už nyní. Každý víkend je Fabrika 1861 otevřená veřejnosti a nabízí komentované prohlídky, kulturní akce i gastro zážitky z FOODTRUCKU FABRIKA - veterána Avia přetvořeného na pojízdnou mexickou kuchyni.
Projekt vdechuje nový život průmyslovému dědictví, ale zároveň myslí na současnost i budoucnost. Propojuje se zde umění s architekturou, historie se současností a kultura s komunitou. Ať už jste umělec, fanoušek industriální estetiky nebo jen hledáte inspirativní výletní cíl - Semily a jejich Nová přádelna vás překvapí.