Kategorie zpráv

Zastřelil manželku, dvakrát se pokusil o sebevraždu. Miláček žen hrál i ve filmech

Zastřelil manželku, dvakrát se pokusil o sebevraždu. Miláček žen hrál i ve filmech; Zdroj foto: ČTK

Gustav Wilhelm Hermann Scholz se narodil 12. dubna 1930 v Berlíně. Jeho tatínek byl kovář, snad po něm získal "Bubi" sílu.

První peníze si malý Scholz vydělával roznáškou novin, v roce 1944 nastoupil do učení na mechanika. Po válce se však vyučil kuchařem a navštěvoval berlínskou školu boxu.

V roce 1948 zahájil kariéru mezi profesionály, aniž by kdy nastoupil k jedinému soutěžnímu zápasu mezi amatéry.

Teprve v březnu 1958 utrpěl první porážku - až ve svém 70. souboji. V té době byl už několikanásobným německým šampionem, získal i evropský titul.

V roce 1962 nastoupil na olympijském stadiónu v Berlíně před 64.000 diváků k souboji o titul mistra světa proti Haroldu Johnsonovi z USA, ale prohrál těsně na body.

Přesto tehdy za zápas vydělal rekordní částku vyplacenou německému boxerovi - 100.000 marek.

Do roku 1964 vybojoval 96 zápasů, z nichž 88 vyhrál, z toho 46 knockoutem.

V roce 1955, kdy onemocněl tuberkulózou (léčil se rok a půl), se miláček německých žen oženil s o pět let mladší Helgou.

V červenci 1984 ji v jejich berlínské vile v opilosti zastřelil, údajně nešťastnou náhodou, když čistil zbraň. Ve vazbě se pokusil podřezat si žíly, utrpěl lehká zranění.

V únoru 1985 byl za zabití odsouzen ke třem letům vězení, propuštěn byl v roce 1987. O dva roky později se znovu pokusil o sebevraždu, znovu si podřezal žíly.

Matka jeho tehdejší partnerky a pozdější druhé manželky Sabine Arndtové ho našla v bezvědomí a zavolala záchranku.

Už během kariéry si Scholz zahrál v několika filmech, vydal také tři hudební singly. Po konci sportovní dráhy si otevřel v Berlíně reklamní agenturu, pokoušel se znovu prosadit jako herec, čím dál častěji měl ovšem problémy s alkoholem.

Na sklonku sedmdesátiletého života trpěl bývalý profesionální mistr Evropy ve střední a polotěžké váze demencí, diagnostikovali mu Alzheimerovu chorobu.

Zemřel 21. srpna 2000 v pečovatelském domě na zástavu srdce. Pohřben byl na lesním hřbitově Zehlendorf v Berlíně a kromě jména měl na prostém náhrobku vytesány i boxerské rukavice.

Na popud Arndtové, která se znovu provdala za herce Klausjürgena Wussowa, byly Scholzovy ostatky v srpnu 2008 znovu pohřbeny na berlínském hřbitově Heerstrasse.

O Scholzově životě byl v roce 1998 natočen film, po jeho smrti se kauza se zastřelením manželky stala námětem jedné z epizod dokumentárního seriálu Velké kriminální případy.