6 0 0 21.07.2025
Stále častěji je AI využívána například k nepřetržitému sledování pacientů s chronickými onemocněními. Pomocí nositelných zařízení, například EKG senzorů, je možné sledovat vitální funkce v reálném čase.
Tato data se automaticky odesílají do cloudových systémů, kde je umělá inteligence vyhodnocuje a včas upozorňuje lékaře na potenciální problémy - často ještě dříve, než se objeví první příznaky. "Díky včasnému zásahu je možné upravit léčbu nebo předejít hospitalizaci," vysvětluje Milan Černý ze společnosti Audiopro.
V péči o seniory, zejména s demencí či Alzheimerovou chorobou, je AI uplatňována čím dál častěji a efektivněji. Chytří asistenti - například hlasově ovládané reproduktory nebo mobilní aplikace - pacientům připomínají, že si mají vzít léky, a zároveň je upozorňují třeba na dodržování denního režimu.
Systémy založené na zpracování přirozeného jazyka navíc dokážou s pacientem vést jednoduchý rozhovor, pustit mu oblíbenou hudbu nebo mu pomoci zorientovat se v čase a prostoru. AI je tak jakýmsi virtuálním pečovatelem, který usnadňuje život nejen pacientům, ale i jejich rodinám.
AI hraje klíčovou roli i u diabetické retinopatie - závažné onemocnění sítnice, které ohrožuje zrak až 40 procent diabetiků v Česku. Pokud se nezachytí včas, může vést k trvalému poškození zraku nebo slepotě.
Díky novému screeningovému systému založenému na umělé inteligenci lze vyšetření zraku provádět přímo v ordinaci diabetologa - bez nutnosti návštěvy očního lékaře. To výrazně usnadňuje přístup k prevenci a umožňuje včasné zachycení problémů. "Pokud se diagnóza opozdí, nemoc může přejít do stadia, kdy hrozí krvácení nebo odchlípení sítnice," varuje lékařka Magdaléna Vavrečková z EUC Kliniky Ostrava.
Umělá inteligence je důležitá také v oblasti lékařského zobrazování. V oblasti mamografického screeningu se již doporučuje zapojení AI jako "třetího čtení" vedle dvou nezávislých radiologů. Zároveň pomáhá i v laboratorní medicíně - dokáže analyzovat výsledky krevních testů a dalších vyšetření a odhalit vzorce, které by mohly uniknout lidskému oku. "To umožňuje lékařům rychleji reagovat na potenciální rizika," říká Černý.
Moderní zdravotnická zařízení zavádějí AI také do administrativy a organizace provozu. Systémy umělé inteligence pomáhají plánovat rozložení lůžek, operace nebo směrovat pacienty na méně vytížená oddělení. V některých nemocnicích fungují i inteligentní recepce, které samy ověří pojištění pacienta a nasměrují ho ke správnému lékaři.
"AI dokáže na základě historických dat nebo sezonních trendů předvídat počet akutních příjmů, což umožňuje efektivnější rozdělení personálu a zdrojů," dodává Michal Španěl z pracovního portálu JenPráce.cz.
Zavádění umělé inteligence do zdravotnictví přináší revoluci, která mění péči o pacienty. Od přesnější diagnostiky po efektivnější chod nemocnic - AI zvyšuje kvalitu i dostupnost zdravotní péče, pomáhá lékařům a přináší jistotu pacientům. A to je teprve začátek.